Domácí

Vláda zvažuje speciální daň v oblasti energie. Může to způsobit další růst cen

Vládní koalice zvažuje zavedení speciální daně pro energetické firmy, které mají kvůli rostoucím cenám stále vyšší výdělky. Nová daň by prý mohla přinést do státního rozpočtu zhruba 10 až 20 miliard korun ročně. Odborníci ale varují, že nové zdanění by mohlo ceny elektřiny pro koncové zákazníky ještě zvýšit.

Vyšší zisky, vyšší daně. Piráti chtějí získat další peníze do státního rozpočtu od energetických firem, kterým kvůli vysokým cenám energií rostou výdělky. "Na tento segment by měla být uvalena vyšší daň, hovořili jsme o 25 %. Není to na úkor toho, že by ty firmy obchodovaly lépe nebo inovovaly, vznikaly nové zdroje. Je to skutečně dáno rostoucí cenou energií," vyjádřil se ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Jednalo by se ale pouze o dočasné řešení. "Tak, aby vždycky takové zdanění bylo na rok a případně se otevřela debata za další rok," řekl ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.

Související obsah

​Má to ale háček. "Je možné, že energetické firmy by přenesly tu daň na své zákazníky," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

O způsobu, jak by stát kontroloval, aby si společnosti o tuto daň nenavyšovaly ceny, se ale teprve bude jednat. "O konkrétních detailech návrhu chceme jednat. Jako Česká republika jsme v situaci, kdy se musíme zamýšlet i nad tím, kde můžeme posílit příjmy," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

S návrhem ale nesouhlasí jak vládní ODS, tak někteří odborníci a také opozice. Podle nich jsou totiž efektivnější cesty, jak pomoci lidem v energetické krizi. "Ve společnosti ČEZ, kde máme 150 miliard nerozděleného zisku, kde se vygeneruje jen za tento rok minimálně 50 miliard čistého zisku," vyjádřil se místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Související obsah

​"Stát, pokud má v těchto podnicích, jako je ČEZ, podíl, by si měl říct o vyšší dividendu," radí Kovanda. "Preferoval bych, aby energetické firmy a firmy, které podnikají v tomto sektoru, vyšší zisky plynoucí z vyšších cen reinvestovaly do české ekonomiky," svěřil se místopředseda ODS Jan Skopeček.

Ani pro ministerstvo financí zřejmě sektorová daň není téma. "Pan ministr toto téma už opakovaně neměl zájem komentovat," řekl stručne mluvčí resortu Tomáš Weiss.

Podobnou cestou se už vydala například Velká Británie, Itálie a nebo Rumunsko.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz