Zahraničí

Ruské jednotky dál drancují Ukrajinu. Ztráty už jsou v bilionech korun

Ukrajina od začátku války utrpěla ztráty v přepočtu za zhruba 2,5 bilionu korun. Pro srovnání se jedná o částku, která pokryje celý státní rozpočet Česka na dva roky. Výkon ukrajinské ekonomiky přitom letos poklesl o zhruba třetinu. Ruská armáda po sobě v mnoha místech na východě Ukrajiny zanechává spoušť.

Tisíce civilních obětí, deset zasažených regionů a téměř tři tisíce okupovaných měst a obcí. Sto jich prakticky zmizelo z mapy. To je bilance ruského válečného dobrodružství na Ukrajině. "Od 24. února bylo vypáleno více než 2 800 raket a naprostá většina z nich dopadla na civilní cíle," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zničení historického divadla v Mariupolu otřáslo celým světem a stalo se jedním ze symbolů ruské agrese. Světová média také napjatě sledovala dlouhé obléhání továrny v Azovstalu, kde se před ruskými jednotkami schovávaly kromě vojáků i desítky civilistů.

Ve městě Černihiv byla zničena téměř tisícovka budov a jeho dobývání si vyžádalo skoro 700 civilních obětí. "Rusko používá zastaralé a nepřesné zbraně, takže se nemohou vyhnout civilním ztrátám," vysvětlil vojenský analytik Jiří Vojáček. 

Související obsah

Nejvíce odsuzovaným útokem, který byl podle Ukrajiny mířen přímo na civilní obyvatelstvo, bylo ostřelování nákupního centra v Kremenčuku. Vyžádalo si přes 20 nevinných životů.

Rusové od prvních neúspěchů přešli na taktiku takzvané spálené země. Zejména staří sovětští generálové razí taktiku, že zničí veškerou infrastrukturu.

Škody na ukrajinské civilní infrastruktuře se odhadují v přepočtu na více než 100 miliard korun týdně. Tisíce kilometrů silnic byly zničeny a stovky mostů vyhozeny do povětří.

Související obsah

Rusové za sebou zanechávají vesnice v troskách, zničené mosty a vše završuje více než 100 rozbombardovaných nemocnic a 2 000 škol. I když je konec války v nedohlednu, v některých oblastech už začala obnova. 

Poválečné obnovení Ukrajiny bude trvat roky. Válka je ale drahá, Ukrajinu stojí astronomických 120 miliard korun měsíčně. Západ ale zatím stojí pevně po boku Ukrajiny a je ochoten do země investovat i kvůli jejímu potenciálnímu budoucímu členství v EU.

Evropští politici řešili na mezinárodní konferenci obnovu Ukrajiny:

Aneta Procházková, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz