Domácí

U menšího dodavatele už neušetříte, říká odborník. Tajemství je ve vytápění

U menšího dodavatele už neušetříte, říká odborník. Tajemství je ve vytápění
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Po začátku energetické krize jedou Češi spíše na jistotu a nechávají si energie dodávat od větších společností. Mnohdy ale nemají jinou možnost, kde jinde ušetřit. A menší dodavatelé, kteří byli dříve levnější, také podražili. Velká úspora se ale skrývá ve vytápění domácnosti, mnozí Češi si doma libují v téměř tropickém prostředí.

Českou republiku loni zasáhla energetická krize, ze které se země stále nedostala. Podle energetického analytika portálu ušetřeno.cz, jenž se zabývá mimo jiné srovnáváním cen českých dodavatelů energií, Jana Béreše je vidět vyšší přeliv klientů od menších k větším dodavatelům.

Jenže ani to nemusí být výhra. U velkých dodavatelů je sice nižší pravděpodobnost krachu, ale i oni již opouští garantované ceny energií. "Kdo z velkých dodavatelů nenabízí fixované ceny, to je Pražská energetika a Pražská plynárenská. U těchto dodavatelů v podstatě neseženete fixovanou smlouvu s garantovanou cenou. Pražská energetika dělá smlouvu na dva roky nebo na dobu neurčitou, ale obě smlouvy jsou bez garance cen," shrnul Béreš.

Dávno už neplatí, že by se u menších dodavatelů dalo výrazněji ušetřit. I tady se ale najdou výjimky. "Nyní šla LAMA energy s cenou plynu dolů – kolem 2 500 korun za megawatt. Obecně jsou ceny kolem 3 000 korun za megawatt," řekl Béreš. "Za mě je ideální najít zlatou střední cestu. Spíš většího dodavatele, ale s fixovanou cenou," poradil.

Související obsah

Úbytek energošmejdů

Jedním z mála pozitiv poslední doby je útlum energošmejdů. Sice úplně nevymizeli, je jich ale podle Béreše méně. Podezřelé praktiky se však objevily i u některých velkých dodavatelů. "V poslední době větší firmy dělaly to, že pokud nějaký jejich klient měl v průběhu letoška přejít k někomu jinému za loňské ceny, tak jim poslaly dopis, který vypadal jako plná moc pro změnu dodavatele. Někteří jim to podepsali a poslali zpět, dali tak svému současnému dodavateli moc k tomu, aby je nikam nepřeváděl a oni u něj zůstali," přiblížil.

Související obsah

Sázka na elektřinu a citlivější vytápění

Co se výběru vhodné energie na vytápění domácnosti týče, je podle Béreše lepší vsadit na elektřinu. "Když si pořídíte tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, tak ta počáteční investice není nejmenší, ale do budoucna je návratnost lepší než topení na plyn. Kdo ví, jak dlouho se cena může držet tak nahoře. Elektřinu lze pak v rámci Evropy vládními ústupky dostat na lepší úroveň," objasnil.

U vaření to není tak zásadní. "U plynu je jedno, jaká je cena komodity. Jestli je cena 500 nebo 3 000 korun za megawatt a spotřeba je 0,2 MW, roční spotřeba je tak za 1 900 nebo 3 000 korun, to není tak dramatické," prohlásil.

Češi si ve svých domácnostech rádi přitopí. Podle průzkumů z předcházejících let měla doma většina Čechů více než 22 stupňů Celsia, skoro pětina přes 24 stupňů. Takové teplo ale vyjde draho a v této oblasti se dá hodně ušetřit.

​"Co stupeň dolů, to je asi 6 procent úspory na spotřebě. Když si vezmete, že by si lidé na noc nastavovali 18 stupňů, což je asi nejzdravější teplota na spaní, až po vstávání si vytopili na 22 stupňů, tak už je to výrazná úspora," nastínil Béreš.

Podívejte se na pondělní reportáž TV Nova o speciální dani pro energetické společnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz