Domácí

Každý na energiích ušetří tisíce korun, oznámil Fiala

Domácnosti v České republice už řadu měsíců trápí vysoké ceny energií. Vláda Petra Fialy (ODS) se lidem snaží pomoci tzv. úsporným tarifem, jehož přesné detaily zatím nejsou známé. Premiér ale nyní oznámil několik podrobností.

Premiér Petr Fiala (ODS) o vládní pomoci promluvil ve svém pravidelném pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. Hlavní část Fialova projevu se týkala tzv. úsporného tarifu, který schválila vláda. Tarif v rámci novely energetického zákona vláda přijala v reakci na extrémní zdražování energií. Dosud kabinet nezveřejnil podrobnosti této pomoci, ale premiér nyní oznámil několik detailů.

Podle Fialy nelze přesně říci, kdo dostane kolik peněz. "Stanovili jsme princip, na základě kterého budeme pomáhat občanům, domácnostem a také firmám. A stanovili jsme celkovou částku 66 miliard korun, která na tuto pomoc půjde. Kolik konkrétně každý dostane, to závisí na spoustě faktorů. Například čím převážně topí, jaký má tarif, jakým způsobem dostává výpočet záloh," řekl premiér.

Každý ale prý ušetří tisíce korun. "Bude se to pohybovat v řádu tisíců korun a bude se to týkat opravdu všech," uvedl Fiala. Přesnou částku se prý lidé dozví na podzim. "V průběhu podzimu se každý na zálohách dozví, kolik díky této státní pomoci na energiích ušetří," dodal. 

Související obsah

​Lidé, kterým ani tato pomoc nebude stačit, nabízí vláda další možnost. "Pokud jejich náklady na domácnost překročí třetinu jejich příjmů, tak je tu možnost požádat o příspěvek na bydlení, který jsme významně rozšířili, aby pomohl většímu počtu lidí než dřív," poradil premiér.

Fiala se v projevu snažil vysvětlit, že vláda pomáhá, jak nejvíce může. "Na jednu stranu nemůžeme dopustit, aby se více lidí dostávalo do sociálních problémů, které už by byly neřešitelné. Na druhou stranu musíme hlídat, aby stát hospodařil odpovědně. Nakonec ty peníze jsou peníze lidí, neobjevují se na stromě. Snažíme se najít nějakou rozumnou cestu, abychom lidem pomohli a zároveň tou pomocí nezpůsobili problémy roztáčením inflace," uvedl. 

Podle ekonoma Lukáše Kovandy není úsporný tarif ideální pomocí. "Úsporný tarif představuje plošné opatření. Od nákladů energie uleví všem, tedy i bohatým domácnostem, které to nepotřebují. Hlavním nedostatkem tarifu ale je to, že se snaží vlastně jen zamaskovat příznaky vážného ekonomického a sociálního problému, tedy drahých energií, aniž by se alespoň zčásti snažil řešit jeho podstatu. Vzhledem k tomu, že hospodaření státu je a bude hluboce schodkové, bude se tarif platit jen z dalšího dodatečného veřejného dluhu," uvedl Kovanda.

Fialova dovolená

Přestože má vláda plné ruce práce s řešením růstu cen, premiér se chystá na dovolenou. "Potřebuje to každý člověk. I já. Moc se na to těším. Věřím, že to vyjde aspoň na týden nebo na 10 dní," řekl Fiala. Odpočinout si prý plánuje v Chorvatsku. "Mám rád moře a těším se, že budu plavat a odpočívat. A naberu nové síly do podzimních těžkých časů, které před Českou republikou jsou," dodal.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz