Zahraničí

V Británii se hroutí vláda. Johnson odvolal svého blízkého spojence

Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi se hroutí vláda. Jeho ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak v úterý podali demisi. Údajně nemají důvěru v to, že Johnson vládne v zájmu Velké Británie. Ve středu se pak k rezignacím přidaly ještě další desítky vládních úředníků. Večer tamní předseda vlády odvolal člena vlády a svého dlouhodobého spojence Michaela Govea.

Velká Británie prochází vládní krizí. V úterý rezignovali dva ministři z kabinetu premiéra Borise Johnona. Třetího sám odvolal. Odstoupil ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak. Oba dva považují současného premiéra za neschopného. Jsou přitom součástí Johnsonovy Konzervativní strany.

Večer skončil ve vládě skončil i Gove. Sám Johnson ho totiž odvolal. Podle stanice Sky News to udělal proto, že mu jeho blízký spojenec řekl, že by neměl dále zůstat premiérem.

Tím ale problémy Borise Johnsona nekončí. Ve středu totiž demisi podali další dva vysoce postavení členové Konzervativní strany. Svůj mandát složily desítky poslanců ze širší vlády. "Důvěra v politiky je a musí být na prvním místě. Bohužel v minulých měsících se ztratila," napsala tajemnice ministerstva dopravy Laura Trottová na facebooku.

Za britským premiérem se navíc ve středu večer vydala skupina členů jeho vlády. Vyzvali ho k rezignaci. Johnson jim však měl říct, že se odejít nechystá, informovala agentura Bloomberg.

Související obsah

​​Důvodem pro rezignaci důležitých členů Konzervativní strany je nespokojenost s lídrem strany Borisem Johnsonem i s jeho vládou. Ta podle nich ztratila důvěru britské veřejnosti. "Vedení Británie nekoná v zájmech veřejnosti," napsal ve svém rezignačním dopise Sajid Javid.

Johnsonova vláda se v posledních týdnech potýká s masivní krizí důvěry britské veřejnosti. Může za to především kauza Partygate. Ta se týká soukromého večírku, kterého se měl v roce 2020 premiér Johnson zúčastnit. V zemi přitom v tu chvíli platil tvrdý lockdown. Důvěrou otřásla také nedávná aféra místopředsedy konzervativců Bima Afolamiho, jenž odstoupil po obvinění ze sexuálního zneužití.

Související obsah

​​Kritika přichází hlavně ze strany konzervativců. Jejich dlouholetý člen Andrew Mitchell prohlásil, že Johnsonova vláda je u konce. "Johnson nemá charakter ani povahu na to, být předsedou vlády," osočil podle BBC premiéra Mitchell.

Johnson se však nevzdává bez boje. Na uvolněný post ministra financí po Rishim Sunakovi dosadil ve středu náměstka ministra školství Nadhima Zahawiho. Novým ministrem zdravotnictví se pak stal Steve Barclay.

Premiér také odmítl, že by sám plánoval rezignovat. Podle něj potřebuje Británie v těžkých časech pevné vedení a kabinet bude pokračovat v práci. Británii totiž sužují rostoucí ceny energií a ubytování, kvůli kterým Britové často končí na ulici.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz