Zahraničí

Střelec útok u Chicaga plánoval, vypálil 70 ran a utekl převlečený za ženu

Střelec útok u Chicaga plánoval, vypálil 70 ran a utekl převlečený za ženu
Policisté po úprku lidí i střelce prohlížejí místo činu Zdroj: Profimedia.cz

Mladík podezřelý z pondělní střelby při oslavách Dne nezávislosti u Chicaga, při které zemřelo sedm lidí a na 30 utrpělo zranění, plánoval útok týdny dopředu. Oběti si vybral náhodně, vypálil přes 70 ran a utekl převlečený za ženu. V úterý ho prokurátor obvinil ze sedmi vražd.

Jednadvacetiletý Robert Crimo III, který je v cele předběžného zadržení, čelí obvinění ze sedmi vražd prvního stupně, což pro něj v případě odsouzení znamená automaticky doživotí bez možnosti propuštění. Další obvinění budou podle státního zástupce následovat, uvedla televize CNN.

Mladík si podle policie legálně zakoupil dvě vysoce výkonné pušky "podobné AR-15" a tři další střelné zbraně. A to navzdory tomu, že policie u něj v domě před třemi lety dvakrát zasahovala, když vyhrožoval násilím a sebevraždou, informovala agentura AP.

Související obsah

​S jednou puškou měl Crimo podle policie vylézt v pondělí dopoledne po požárním žebříku na patrovou komerční budovu v centru Highland Parku a spustit palbu. Střílel náhodně po lidech, kteří čekali na průchod slavnostního průvodu. Vypálil více než 70 ran. Sedm mrtvých, kolem 30 zraněných.

Střelec nechal pušku na střeše a převlečený do ženských šatů a se šátkem na krku, který mu zakrýval nápadné tetování, se vmísil do zpanikařeného davu prchajících lidí. Právě zbraň ponechaná na místě umožnila federálním agentům rychle zjistit totožnost podezřelého a zveřejnit ji, napsal server BBC.

​To nahrálo Crimovu dopadení. Utekl do domu své matky, a aniž by o tom věděla, vzal si její auto. Přitom ho zahlédl všímavý člověk, který ihned zavolal na tísňovou linku. Policejní hlídka pak auto s mladíkem zastavila necelých deset kilometrů od místa činu. Obešlo se to bez střelby, přestože druhou z útočných pušek si vezl s sebou. U něj doma pak strážci zákona našli další tři střelné zbraně.

Přitom v roce 2019 policisté v Crimově obydlí zasahovali hned dvakrát. Poprvé chtěl spáchat sebevraždu a skončil v péči psychiatrů. Podruhé vyhrožoval, že všechny v domě zabije. Policie mu zabavila 16 nožů, dýku a meč, vyvázl bez jakéhokoliv postihu, neboť střelné zbraně u něj nenašla. Ty si začal nakupovat teprve loni.

Související obsah

​Motiv jeho činu není znám. Podle policie si oběti vybral náhodně, nezáleželo mu na rase či náboženství. Mezi mrtvými je 78letý Mexičan, který přijel navštívit své děti a vnoučata, či dlouholetá představitelka tamní židovské kongregace. Dalšími oběťmi jsou manželé, kteří se snažili zachránit dvouletého syna, ten díky nim přežil.

Crimo byl ctižádostivý raper, který na sociálních sítích zveřejňoval desítky videí a písní, z nichž některé byly zlověstné a násilnické. Federální agenti podle AP zjistili při zkoumání jeho internetové historie, že se zajímal o masové vraždy a stáhl si fotografie zobrazující násilné činy. Jeho otec je majitelem prosperujícího lahůdkářství a před třemi lety kandidoval na starostu Highland Parku, 30tisícového města u Michiganského jezera, obývaného převážně movitějšími lidmi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz