Zahraničí

Střelba na oslavě Dne nezávislosti v USA. Zemřelo šest lidí, desítky zraněných

Při oslavě Dne nezávislosti v illinoiském městě Highland Park u Chicaga vypukl chaos. Do davu někdo začal střílet ze střechy vysoce výkonnou puškou, možná samopalem. Zemřelo nejméně šest lidí a dalších 30 je zraněných.

"Všichni utíkali, schovávali se a křičeli," popsala situaci novinářka ze stanice CBS. Na místo přijelo několik policejních jednotek. Podle tamní policie střílel ze střechy běloch ve věku 18 až 20 let s delšími černými vlasy. Spekuluje se o tom, že mohl použít samopal. Zbraň zanechal na místě, federální agenti se snažili bleskově vystopovat jejího majitele.

Později policie oznámila, že v souvislosti se střelbou hledá 22letého Robeta E. Crima III, kterého považuje za ozbrojeného a nebezpečného. Odmítla zveřejnit, jak ho identifikovala. Podle agentury AP policisté obklíčili dům v Highland Parku, kde má Crimo bydlet. Krátce před 20. hodinou (před druhou v noci našeho času) policie oznámila, že Crima po krátkém pronásledování bez dalšího incidentu zadržela v Lake Forest, tedy necelých deset kilometrů od místa činu, informovala CNN.

Související obsah

Po sérii výstřelů vypukl v centru 30tisícového města na břehu Michiganského jezera naprostý chaos. Na místě zemřelo pět dospělých, další oběť skonala v nemocnici. Nejméně 30 lidí je zraněných. Jejich věk se pohybuje mezi osmi a 85 lety. Reportér deníku Chicago Sun-Times na místě viděl tři zakrvácená těla, která byla pokrytá plachtami. A proběhlo okolo něj pět zraněných.

Jeden ze svědků na místě slyšel 20 výstřelů. Jedno z videí natočených na mobil zaznamenalo 60 výstřelů s krátkou pauzou uprostřed. Kvůli události museli pořadatelé ve městě kousek od Chicaga zrušit tradiční průvod oslavující americký svátek.

"Náš stát s vámi truchlí," napsal guvernér státu Illinois JB Pritzker na twitteru. "Truchlení ale nepřinese zpět oběti a modlitby nezastaví teror zbraňového násilí v naší zemi. Budu stát při občanech Illinois a Američanech, musíme ukončit tento mor zbraňového násilí. A podaří se nám to," dodal.

Další nesmyslné násilí spáchané se zbraní šokovalo prezidenta Joea Bidena i jeho manželku Jill. "Nevzdám se boje proti epidemii násilí páchaného střelnými zbraněmi," uvedl první muž Spojených států na twitteru.

"Ve Spojených státech se diskutuje o tom, že by se zpřísnila zbraňová legislativa," připomněl ve vysílání TN Live bezpečnostní analytik David Rožek. "Střeleb v poslední době byla celá řada, jde o různé americké státy, ale problém zůstává stejný, v americké společnosti je obrovská spousta zbraní," dodal.

O tématu hovořil ve vysílání TN Live bezpečnostní analytik David Rožek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz