Zajímavosti

Vědci nalezli tři nové exotické částice, podivně "voní"

Vědci nalezli tři nové exotické částice, podivně "voní"
Nově nalezený pentakvark Zdroj: CERN

Vědci při výzkumu objevili tři nové částice. Doufají, že jim pomohou v hlubším pochopení fungování vesmíru. Částice se řadí mezi tzv. exotické hadrony.

Částice nových druhů vědci nalezli během experimentů ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC), což je momentálně největší urychlovač částic na světě. Jeho úkolem prakticky je rychlostí světla vzájemně srážet protony za účelem pozorování vzniku kombinací dalších částic.

Vědci doufají, že jim nalezení nových částic pomůže vysvětlit fenomén, jakým je například temná hmota (tj. hypotetická hmota, která by vysvětlovala nesrovnalosti v některých pozorovaných a vypočtených hodnotách ve vesmíru), nebo dokonce i další vesmírné dimenze.

Tři nové částice, které se vědcům podařilo v úterý zaznamenat, se řadí mezi tzv. kvarky. Kvarky jsou elementární částice spojené nejčastěji do skupinek po dvou nebo po třech. Spojením tvoří hadrony, tedy například protony a elektrony. 

Dva nově nalezené tetrakvarky Zdroj: CERN

​Existují ale i tzv. exotické hadrony. Jedná se o složené částice ve skupině o více než třech, jejichž existence je velmi vzácná. Během pokusů totiž existují jen velmi malý okamžik, poté se opět rozpadnou. Nalezenými částicemi jsou právě tyto exotické hadrony, konkrétně dva tetrakvarky a jeden pentakvark.

Všechny kvarky se rozlišují mimo jiné podle své "vůně". Těmito vůněmi jsou: dolů, nahoru, podivný, půvabný, spodní a vrchní. Nalezený pentakvark je prvním, který obsahuje podivnou vůni. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) tvrdí, že nalezené tetrakvarky byly rovněž poprvé při výzkumu spatřeny v páru.

Související obsah

​"Čím více analýz provedeme, tím více typů exotických hadronů budeme schopni objevit," řekl koordinátor fyziky LHCb Niels Tuning. 

Úterní nález se vědcům podařil přesně deset let a jeden den poté, co byl ve Velkém hadronovém urychlovači objeven důkaz o existenci Higgsova bosonu. To je elementární částice, která pomáhá vysvětlit původ hmotnosti ostatních elementárních částic.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz