Zajímavosti

"Stroj na černé díry" je opět v provozu. Vědci opravili zařízení, které mnohé děsí

"Stroj na černé díry" je opět v provozu. Vědci opravili zařízení, které mnohé děsí
Urychlovač v CERNu | Zdroj: Profimedia

Přístroj, který před lety vyvolal u veřejnosti obavy kvůli vytvoření černé díry, je opět v provozu. Velký hadronový urychlovač částic CERN na hranicích Švýcarska a Francie vědci po třech letech znovu nastartovali. Urychlovač procházel rozsáhlými opravami a údržbou.

Po třech letech je opět v provozu největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě. Ve švýcarském CERNu se opět rozběhl velký hadronový urychlovač. V pátek 22. dubna ve 12:16 vyslali vědci skrze urychlovač dva protonové paprsky, oba směřující v opačných směrech.

Kruhový urychlovač o průměru 27 kilometrů zůstal minulé tři roky mimo provoz. Důvodem byly rozsáhlé opravy, údržba a vylepšování. Podzemní stanice je nyní připravena na další čtyřletý provozní cyklus. Během něho bude schopna posílat atomové částice rychlostí 99,95 % rychlosti světla.

Díky dlouhé údržbě je nyní urychlovač výkonnější než v předchozích dvou cyklech. "Stroje a zařízení komplexu CERN v průběhu druhé dlouhé přestávky na údržbu prošly výraznými vylepšeními," řekl ředitel CERNu pro urychlovače a technologie Mike Lamont.

Související obsah

CERN bude nyní postupně zvyšovat náročnost experimentů, které budou vědci v komplexu pořádat. Po dlouhé pauze je totiž nutné dát přístrojům prostor k navyknutí na provoz. Kolize částic, které se mají v nastávajícím cyklu uskutečnit, přitom mají být mnohem častější než předtím. Výzkumníci si od vylepšeného urychlovače slibují objasnění mnoha fyzikálních otázek o funkci vesmíru.

Urychlovač v CERNu byl v roce 2008, kdy byl poprvé spuštěn, předmětem mnoha kontroverzí. Lidé se například obávali potenciálního vzniku černých děr, které by srážky atomových částic mohly způsobit. Vědci zodpovědní za projektování stavby urychlovače však ujišťovali, že žádné reálné nebezpečí nehrozí. K žádné masivní havárii v CERNu doposud nedošlo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz