Zahraničí

Tvrdá rána pro Rusko. Měl ho zradit jeden z největších spojenců

Tvrdá rána pro Rusko. Měl ho zradit jeden z největších spojenců
Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu Zdroj: TV Nova

Rusko by mohlo přijít o jednoho z nejbližších partnerů. Proslýchá se, že Kazachstánu dochází trpělivost s kroky Moskvy na Ukrajině a v Nur-Sultanu začínají být naklonění západním protiruským sankcím. Tamější vláda se navíc sama chystá uvalit na Rusko sankce. A prezident Kasym-Žomart Tokajev už dřív oznámil, že s uznáním samozvaných republik na Donbase nemá Kreml počítat.

V diplomatických kruzích se mluví o tom, že Rusko ztrácí strategického spojence. Kazachstán od začátku invaze na Ukrajinu odmítá útočné akce ruské armády podpořit, teď se postsovětskému státu údajně začínají zamlouvat sankce, které na Moskvu uvalil Západ.

Kreml informace z kuloárů okamžitě popřel. Podle mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina zůstávají vztahy mezi Moskvou a Nur-Sultanem "nadále jistě přátelské". Upozornila na to agentura TASS. Vlády obou zemí jsou v nepřetržitém kontaktu, tvrdí Dmitrij Peskov.

Kazachstánské ministerstvo financí se navíc připravuje zakázat vývoz některých produktů do Ruska a Běloruska, které se na válce na Ukrajině nepřímo podílí, píše portál Kommersant. Musel by s tím souhlasit tamější parlament. 

Související obsah

Podle Peskova to neznamená, že by se Kazachstán přidával na stranu Západu. "Dosud nepadlo žádné rozhodnutí. Naopak je deklarován absolutní záměr naši spolupráci dále rozšiřovat, společně reagovat na výzvy, které přicházejí ze zahraničí, a minimalizovat následky těchto nevlídných akcí," uzavřel mluvčí Kremlu.

Spekulacím o kazachstánském odklonu od proruské politiky by nahrávala i slova prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva z poloviny června. "Kazachstán neuznává nezávislost Tchaj-wanu, Kosova, Abcházie a Jižní Osetie, takže zároveň neuznává Doněckou lidovou republiku ani Luhanskou lidovou republiku. Jsou to kvazistáty," řekl po jednání s Putinem. Samozvané separatistické republiky uznává pouze Rusko.

Opuchlý Putin na schůzce vypadal vyčerpaně, sotva zůstal vzhůru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz