Česká Evropa

Jádro jako zelený zdroj může Česku pomoct. Experti řekli, co to změní

Díky schválení jádra jako ekologického zdroje může Česko bez obav stavět další bloky jaderných elektráren. Čas na získání stavebního povolení má až do roku 2045. Financování díky tomu bude i levnější. Zároveň ale budeme muset nejpozději do roku 2050 vybudovat úložiště na jaderný odpad.

Země Evropské unie budou moct bez problémů postavit všechny bloky jaderných elektráren, které budou mít nejpozději do roku 2045 stavební povolení. Takový je reálný dopad středečního hlasování europarlamentu.

"Co se týče Dukovan, tak by to vůbec neměl být problém, protože pátý blok by v roce 2045 už měl stát a být v provozu. Jedná se ale o další boky v lokalitě Temelín. Termíny jsou náročné, ale skýtají určitý časový prostor," řekl energetický analytik Jiří Gavor. Jádro i plyn totiž nově můžou být použity k přechodu na uhlíkovou neutralitu. Té by chtěly unijní země dosáhnout v roce 2050.

Související obsah

"Můžeme tyto zdroje nyní využít v plné míře k tomu, abychom se snáze odpojili od uhlí, které je tím nejhorším, nejvíce znečišťujícím zdrojem. My teď můžeme to uhlí po dobu několika desítek let nahradit jádrem či i plynem. Ale to neznamená, že musíme v roce 2050 jaderné elektrárny vypnout. Budou moci být v provozu až do ukončení své životnosti," upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

Schválení jádra jako zelené energie pro nás znamená i levnější výstavbu nových bloků, ale i celkový přechod na obnovitelné zdroje energie. "Tímto bude možné zajistit energetickou bezpečnost a soběstačnost a také nákladově efektivnější dekarbonizaci," sdělil náměstek pro jadernou energetiku z ministerstva průmyslu a obchodu. "Třeba od soukromých investorů lze sehnat peníze na stavbu jaderných elektráren mnohem snáze, než bez toho schválení, kdy by to bylo téměř nemožné. Toto výrazně zlevní tu novou výstavbu," myslí si Kovanda.

Související obsah

"Pro většinu energetických projektů potřebujete financovaní v bankách a právě pro banky je taxonomie závazná. Přijetí taxonomie umožňuje pro plynárenské a jaderné projekty využít bankovní financování do budoucnosti a to je velmi důležité," vysvětlil vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Zároveň budou pro Česko snadněji splnitelné kvóty na snižování emisí. "To ovlivní vzoreček, kolik vykazujeme, abychom splnili cíle evropské unie a nyní jádro bude považováno za čistý zdroj, takže se nebude tolik započítávat do uhlíkové stopy," prohlásil ekonom Petr Bartoň.

Mezistupněm k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 je snížení emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990. Unie to chce stihnout do roku 2030.

Podívejte se na vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS):

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz