Zajímavosti

Extrémně blízko. K Zemi letí asteroid velikosti autobusu a nikdo o něm nevěděl

Extrémně blízko. K Zemi letí asteroid velikosti autobusu a nikdo o něm nevěděl
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Malý asteroid asi o velikosti autobusu se ve čtvrtek extrémně přiblíží k Zemi. Proletí kolem ní na vzdálenost pouhých 90 tisíc kilometrů, což je asi 23 % průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Ještě pár dní zpátky astronomové ani netušili, že to vůbec přijde.

Podle výpočtů laboratoří NASA se v Kalifornii očekává, že asteroid s názvem 2022 NF bezpečně proletí kolem naší planety. Informoval o tom portál ScienceAlert, podle něhož není žádný důvod k obavám.

Astronomové objevili záludný asteroid pomocí systémů kamer a dalekohledů se sídlem na Havaji (Pan-STARRS). Vědci to, že záhadný objekt tak blízko mine Zemi, zjistili teprve v pondělí. A vypočítali jeho přibližnou velikost a trajektorii.

Související obsah

​Astronomové odhadli, že vesmírné těleso může být široké 5,5 až 12,5 metru. Právě kvůli velikosti nesplňuje kritéria NASA pro potenciálně nebezpečný asteroid, který by měl obecně měřit 140 metrů a míjet Zemi do vzdálenosti 7,5 milionu kilometrů od Země, jak píše web Live Science

Přestože tento nově zjištěný asteroid doletí do této vzdálenosti, je příliš malý na to, aby byl považován za existenční hrozbu pro Zemi. Toto vesmírné těleso se nejvíce přiblíží k Zemi ve čtvrtek 7. července, pro některé dalekohledy byl ale viditelný už od středy. 

NASA a další vesmírné agentury sledují tisíce takových objektů, jako je tento. Zřídkakdy představují hrozbu pro Zemi, ale některé z nich by mohly být nebezpečné.

Vesmírné drama: Jak zabránit srážce Země s asteroidem?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz