Zahraničí

Nizozemští farmáři protestují proti plánům vlády. Policie po nich střílela

Nizozemsko čelí masivním protestům farmářů. Zemědělcům se nelíbí vládní plán, který by zredukoval počet emisí produkovaných hnojivy a dobytkem. Pro mnohé farmáře by totiž splnění podmínek bylo likvidační. Protesty se vyhrotily v úterý večer, kdy měli policisté po demonstrantech začít střílet.

Už skoro týden zmítají Nizozemskem masivní protesty zemědělců. Farmáři protestují proti návrhu vlády na snížení emisí z farem, hnojiv a hospodářských zvířat. Plán nizozemské vlády by však byl v mnoha případech pro farmáře likvidační. O živobytí by mohlo přijít až 30 procent zemědělců.

Nařízení by totiž pro nizozemské zemědělce znamenalo množství omezení. V první řadě by šlo o razantní snížení užívání dusíkatých hnojiv. Farmáři by také museli snížit počty svých hospodářských zvířat, jako jsou například krávy, a to až o 50 procent. V některých oblastech by museli farmáři porazit až 70 procent svých zvířat, píše portál Politico.

Související obsah

​Zemědělci proti plánům, které mají být naplněny do roku 2030, pořádají masivní protesty. V provincii Frísko, kde jsou protesty nejsilnější, farmáři svými traktory blokují dálnice i vchody do supermarketů. Ve středu ráno také zablokovali letiště v Groningenu, uvedl portál DW.

K nejvážnějšímu incidentu došlo v úterý večer, kdy policisté měli vystřelit ze služebních pistolí na traktory. Své konání obhajovali tím, že do nich měli demonstranti najíždět. Při střelbě nebyl nikdo zraněn, několik traktorů však kulky poškodily.

Tři policisté, kteří jsou ze střelby podezřelí, již byli zadrženi. Nizozemské ministerstvo vnitra oznámilo, že událost důkladně prošetří. A v případě prokázání viny z ní vyvodí důsledky. Policejní odbory ujišťovaly, že šlo pouze o ojedinělý incident, který nepovede k další eskalaci situace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz