Zahraničí

Vezmeme si zpátky Aljašku, hrozí Rusko. Nelíbí se mu zabavování majetku

Vezmeme si zpátky Aljašku, hrozí Rusko. Nelíbí se mu zabavování majetku
Vjačeslav Volodin Zdroj: Profimedia

Zatímco ruská armáda zápolí na Ukrajině, Státní duma už vyhlíží nové cíle. Tentokrát se ale chystá směrem na východ. Jeden z ruských poslanců totiž navrhl, že pokud Západ kompletně zabaví a zpeněží majetek ruských oligarchů v zahraničí, mělo by Rusko zabrat Aljašku.

Ruský poslanec Vjačeslav Volodin ve středu přednesl odvážný návrh. Zatímco Rusko vede válku na Ukrajině, západní země probírají možnost odprodeje zmraženého majetku ruských oligarchů a použití prostředků na obnovu Ukrajiny. To se však Rusku nelíbí a Státní duma tak vyhrožuje reakcí.

Podle Volodina je třeba Západu připomenout, že i Rusko mu může něco vzít. "USA by si měly pamatovat, že existuje Aljaška. Když se pokouší spravovat naše majetky v zahraničí, měli by si vzpomenout, že i my si můžeme vzít něco zpátky," hrozil v Dumě Volodin.

Související obsah

​Vojenskou invazi ale Duma zatím neplánuje. Místo toho navrhl zástupce mluvčího Pjotr Tolstoj, aby se na Aljašce uspořádalo referendum. O tom, jestli by se připojili k Rusku, by si tak obyvatelé Aljašky rozhodovali sami, píše portál The Moscow Times.

Kromě obsazení Aljašky Volodin přinesl i další návrhy. Hlavním bylo navržení protiakce, při které by Rusko zabavilo majetky států na seznamu nepřátelských zemí. O svůj majetek by tak přišla velká část zahraničních podnikatelů, kteří ještě v Rusku obchodují.

Související obsah

​Pokud by se Rusko opravdu pokusilo připojit Aljašku, jednalo by se o další snahu obnovení dávných ruských hranic. Aljašku totiž Rusko objevilo jako první, a to už v 17. století. Ve 40. letech 18. století na Aljašku často směřovaly výpravy za kožešinami a také tam vznikaly první ruské osady.

V roce 1867 se však Rusko poloostrova vzdalo a prodalo jej Spojeným státům za cenu, která by dnes odpovídala necelým třem miliardám korun. Důvodem byla především vzdálenost od hlavního města, nízká úroveň rozvoje a nedostatek přírodního bohatství. Krátce poté na Aljašce objevili průzkumníci zlato, čímž začala nejslavnější zlatá horečka v dějinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz