Venkovní teploty v Česku se už přepnuly do letního režimu, a mnoho lidí tak přemýšlí, kde se osvěžit. Redakce TN.cz vám přináší přehled kvality koupacích vod podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Na mapách níže podle jednotlivých krajů se můžete podívat, jak to vypadá s kvalitou vody na měřených místech v jednotlivých krajích. Kvalita vody má pět stupňů, pro každý je určená určitá barva. Vysvětlivky si můžete prohlédnout níže.
Voda vhodná ke koupání: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi. | |
Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat. | |
Zhoršená jakost vody: mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat. | |
Voda nevhodná ke koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem. | |
Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání. | |
zdroj: ÚZIS/TN.cz |
Všech sedm míst ke koupání v Praze má buď nejvyšší kvalitu vody, nebo minimálně vodu vhodnou ke koupání jen s mírně zhoršenými vlastnostmi.
Středočeský kraj si povětšinou udržuje velmi kvalitní vodu. Výjimku tvoří hlavně Slapy u Živohoště a u Županovic, kde je zhoršená jakost vody. Přitom ale i na Slapech se dají najít místa s nejvyšší kvalitou vody, například u Živohoště.
Kromě dvou míst nabízí Jihočeský kraj jen tu nejkvalitnější vodu ke koupání. Stále vhodná voda je na Lipně u pláže Horní Planá. Podstatně horší je to ale na Orlíku u veřejného tábořiště Podolsko, kde je vyhlášený dokonce zákaz koupání.
Výrazněji zhoršenou kvalitu vody, tedy oranžovou barvu, mají v Plzeňském kraji dvě místa – přírodní biotop Blovice a jezírko Košutka v Plzni.
V Karlovarském kraji je potřeba si dát pozor na Velký rybník mezi Karlovými Vary a Hroznětínem. Ten je označený červenou barvou, voda je nevhodná ke koupání.
Zhoršenou kvalitu vody v Ústeckém kraji má v Úštěku rybník Chmelař na hlavní pláži. Jinak mají koupací místa nejvyšší nebo mírně zhoršenou jakost.
Oblíbený Mácháč v Libereckém kraji má zhoršenou jakost vody na všech pěti měřených místech. Jinak mají koupací místa modrou nebo zelenou barvu a jsou tak k vodním radovánkám vhodná.
Všechna měřená místa v Královéhradeckém kraji mají vodu vhodnou ke koupání.
Všechna měřená místa v Pardubickém kraji mají vodu vhodnou ke koupání.
Až na dvě místa se může Vysočina chlubit vhodnou vodou ke koupání. Rybník Kachlička mezi Humpolcem a Věží je označený červenou barvou, voda je tedy nevhodná ke koupání. Ještě hůře je na tom Ředkovský rybník nedaleko Lipnice nad Sázavou, tam je koupání zakázáno.
Jihomoravský kraj na měřených místech nabízí jen tu nejkvalitnější vodu ke koupání.
Všechna měřená místa ve Zlínském kraji mají vodu vhodnou ke koupání.
Olomoucký kraj má na všech měřených místech tu nejvyšší kvalitu vody.
Zhoršenou kvalitu vody, označenou oranžovou barvu, mají v Moravskoslezském kraji tři místa – nádrž u Brušperku, všechny tři testované lokality nádrže Těrlicko u Havířova a Vrbické jezero mezi Ostravou a Bohumínem. Jinak jsou v kraji vody vhodné ke koupání.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz