Zahraničí

Lavrov předčasně odletěl ze summitu G20. Ptali se ho, kdy Rusko ukončí válku

Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov předčasně odletěl z Indonésie, kde byl na schůzce států G20. Na summitu panovalo mezi Ruskem a dalšími státy napětí, protože hostující Indonésie otevírala a podporovala hovory o válce na Ukrajině. Část diplomatů navíc bojkotovala čtvrteční recepci, na níž bylo přítomné i Rusko.

Ze summitu největších světových ekonomik G20, který se koná na indonéském ostrově Bali, odletěl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie ze schůzky států odešel předčasně. Přišel tak o většinu programu summitu, který začal ve čtvrtek.

Summit zemí G20 je vůbec prvním mezinárodním fórem od začátku invaze na Ukrajinu, kterého se Lavrov účastnil. Současně na schůzi dorazili i jeho nejtvrdší kritici, mezi něž se řadí i indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová.

Související obsah

​Marsudiová v pátek vyzvala Lavrova k rychlému ukončení války. "Je naší odpovědností ukončit válku dříve než později a vyjasnit si naše problémy u jednacího stolu, ne na bojišti," řekla podle agentury Reuters Marsudiová. U přivítání Lavrova na summitu také zazněly v sále výkřiky jako "Proč nezastavíte válku?"

Vztahy mezi Ruskem a dalšími účastníky summitu jsou na bodu mrazu. Na protest proti Rusku bojkotovala část diplomatů z užšího kruhu velkých ekonomik G7 slavnostní recepci, na níž bylo přítomné i Rusko. Důvodem měla být snaha o to, aby se z recepce nestal nástroj ruské propagandy.

Související obsah

​Lavrov tak kvůli napětí summit opustil předčasně. "Ministr ještě vede bilaterální rozhovory, pak se vyjádří pro tisk a odcestuje," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Již ve čtvrtek se Lavrov sešel se zástupci Saúdské Arábie a Mexika. V pátek potom jednal s diplomaty z Argentiny, Brazílie, Indie a Indonésie.

Indonésie má velký zájem na ukončení války. Ostrovní země totiž patří mezi státy, které jsou válkou na Ukrajině ohroženy nejvíce. Rusko ve válce zabírá a ničí množství obilí a potravin, které jsou určeny k vývozu. Indonésie patří k hlavním odběratelům ukrajinského obilí a bez něj jí hrozí hladomor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz