Zahraničí

Žraloci jsou zvědaví, kousnutím jen "zkoumají". Odbornice radí, jak se chránit

Na internetu je hromada videí, kde potápěči plavou po boku různých druhů žraloků. Většina však ví, jak s nimi zacházet, a mají velkou dávku odvahy. Umí číst jejich chování a odhadnout situace. Oproti profesionálům tak obyčejný plavec nemá moc šancí. Například milovnice žraloků Hannah z Havaje se k nim potápí pravidelně, jak popsala pro TN.cz. Na jejích videích na instagramu se kolem ní někdy motá více než pět žraloků.

Na videích je možné si všimnout důležitého gesta, které dělají všichni tito odvážlivci. Když se obrovský predátor přibližuje, tak Hannah automaticky natáhne ruku před sebe. Tím dojde ke kontaktu ruky s čenichem žraloka. "Někdy je potřeba se ho dotknout, abyste si vytvořili více prostoru mezi sebou a žralokem. Ne vždy je to ale nutné. Každá situace je jiná. Jsou to zvědavá zvířata. Nemají ruce na to, aby si mohli věci osahat, takže můžou do něčeho narazit, nebo to 'zkoumají' pomocí tlamy," prozradila Hannah pro TN.cz.

Dalo by se říct, že se jedná o preventivní způsob obrany, aby žralok nechtěl potápěče zkoumat až 252 zuby. V některých případech může jít také o pokus zmást žraloka, kdy je chvatem uveden do tonického stavu neboli zvířecí hypnózy. Někteří žraloci se dokonce dostanou do nehybnosti, v níž mohou zůstat až 15 minut. I tyto způsoby jsou používány.

Související obsah

Profesionální potápěči si i přes možné nedorozumění užívají společné plavání s těmito zajímavými tvory. "Při plavání s nimi není moc času na strach – musím být ve střehu. Nejsou to děsivá zvířata. Byla jsem v několika intenzivních situacích, ale pokud je to už příliš, je nejlepší vylézt z vody a dát žralokům prostor," popsala Hannah.

Nedávné útoky žraloků v Egyptě jsou podle Hannah nešťastnou náhodou. "Ano, incidenty v Egyptě jsou velmi smutné a nešťastné. Ale to ještě neznamená, že by žraloci vyhledávali lidi. Většinou jde o 'chybná' kousnutí. Žralok si zřejmě myslel, že ten člověk je něco jiného, a zkoumal ho tlamou. Mnoho 'útoků' je pouze jedno kousnutí, protože si žralok uvědomí, že to není jeho zdroj potravy. Jiní také hladoví. Jak lidé loví v oceánu, tak toho žraloci nemají tolik k jídlu, takže se mohou přibližovat blíže ke břehu za potravou."

Související obsah

​"Doporučuji neplavat v kalné vodě, v blízkosti rybářských oblastí nebo přístavů, kde čistí ryby. Při plavání se vyvarujte nadměrnému cákání. Při plavání můžete také změnit směr, abyste nepluli přímo proti žralokovi," tvrdí zkušená potápěčka. Jde o preventivní pravidla, kterými se může plavec řídit, aby snížil pravděpodobnost napadení žralokem.

Nejen Hannah, ale spousta dalších bojují proti vybíjení žraloků. Ti zabijí ročně méně než deset lidí, naopak každý rok lidé usmrtí okolo sto milionů žraloků. Pro mnohé je důležité šířit zprávy a své zkušenosti, aby tyto paryby ochránili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz