Zahraničí

Smrt Šinzóa Abeho: Atentáty na politiky nejsou časté. Tyto patří mezi nejznámější

Atentáty na politiky nejsou časté a už vůbec ne v Japonsku. Ve světě se jich ale v posledních 30 letech pár desítek odehrálo. Raritou jsou atentáty na politiky po skončení jejich funkčního období.

J. F. Kennedy

Asi nejznámější atentát, jaký historie pamatuje, se stal v roce 1963, a to na amerického prezidenta J. F. Kennedyho v Dallasu. Město navštívil v rámci prezidentské kampaně se svojí manželkou Jacqueline. V době střelby seděla v kabrioletu vedle něj. Střelcem byl zřejmě Lee Harvey Oswald. K ničemu se nepřiznal a dva dny po zadržení byl zavražděn.

Po Lincolnovi, Garfieldovi a McKinleym byl Kennedy čtvrtým americkým prezidentem, který podlehl zraněním po atentátu spáchaném v době funkčního období politiků. Státního pohřbu 25. listopadu se účastnilo 220 zástupců zemí z celého světa, včetně tehdejšího Sovětského svazu.

Ronald Reagan

Po pouhých 69 dnech v úřadu byl v roce 1981 ve Washingtonu vážně postřelen další americký prezident Ronald Reagan. Ten utrpěl průstřel plicního laloku, díky včasnému zásahu lékařů se ho ale podařilo zachránit. Reagan byl 40. prezidentem Spojených států a v pořadí druhým, který přežil atentát střelnou zbraní.

Související obsah

Jan Pavel II.

V roce 1981 se stal ještě jeden atentát. Cílem útoku byl tehdy svatý otec Jan Pavel II. Při tradiční středeční projížďce v papamobilu se ho snažil zabít Turek Mehmet Ali Ağca. O atentátu se mluvilo jako o zázraku. Ač papežovi prošla kulka břichem a způsobila četná poranění střev, přežil. Jeho sekretář mu před náročnou operací udělil poslední pomazání, druhý den se Jan Pavel II. probral k vědomí. S útočníkem se pak dokonce setkal. Proč tehdy na Svatého otce vystřelil, nikdy úplně nevysvětlil.

Gabbrielle Giffordsová

Mezi politickými osobnostmi, na které byl spáchán atentát, byly i ženy. Kongresmanka Gabby Giffordsová byla postřelena do hlavy 8. ledna 2011 tehdy 22letým útočníkem, a to na veřejném setkání s voliči v Tusconu. Přežila. Střelec Jared Lee Loughner se při soudním líčení usmíval, i když byl odsouzen k smrti injekcí.

David Amess

Britský poslanec byl ubodán v říjnu loňského roku v kostele při setkání s voliči. Přes veškerou snahu lékařů zraněním podlehl. Policie v souvislosti s napadením tehdy zadržela Somálce Ali Harbi Aliho. Britský poslanec patřil k hlasitým odpůrcům setrvání Velké Británie v Evropské unii a zapojil se do kampaně za brexit. "Zabili ho, když dělal práci, kterou miloval, při zastupování lidu. Zvažujeme další opatření, která by zajistila bezpečnost poslanců tak, aby mohli dělat svou práci," reagovala tehdy ministryně vnitra Priti Patelová.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz