Zahraničí

Japonský expremiér po atentátu zemřel. Nebylo to kvůli politice, řekl střelec

Bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho postřelil atentátník. Při Abeho projevu ve městě Nara na něj útočník vystřelil z brokovnice. Policie atentátníka na místě zadržela. Expremiér byl v kritickém stavu převezen do nemocnice, později tam zemřel.

Dramaticky se zvrhl proslov japonského expremiéra Šinzóa Abeho. Bývalý premiér v pátek okolo půl dvanácté tamního času vystoupil ve městě Nara ve středním Japonsku. Tam ho postřelil neznámý atentátník, uvedl portál NHK.

Premiér byl v kritickém stavu převezen do nemocnice v Naře. Podle mluvčího Liberální demokratické strany (LDS), v níž Abe působil, byl expremiér zasažen do hrudi a nejevil známky života. Televize NHK později uvedla, že Abe v nemocnici svým zraněním podlehl.

Související obsah

​Podle svědků měl střelec přistoupit k expremiérovi zezadu a dvakrát na něj vystřelit z brokovnice. "První výstřel zněl jako rána z malé bazuky a po něm ten střelec ustoupil dozadu," popisoval atentát jeden ze studentů, kteří na místě byli, píše portál Japan Times.

Do nemocnice dovezli záchranáři Abeho v bezvědomí a bez známek života. Střelec expremiéra zasáhl oběma výstřely. Jedna ze střel jej zasáhla do krku, další potom do srdce. Osudným se bývalému premiérovi stalo masivní krvácení.

​Policii se podařilo atentátníka na místě zadržet. Byl jím bývalý příslušník námořnictva Tecuja Jamagami, píše portál Yomiuri. Jednačtyřicetiletý muž je nyní obviněn z pokusu o vraždu. Zbraň si měl sestavit sám doma, jinak by si ji obstarat nemohl. Důvod atentátu není známý, podle útočníka však nešlo o politicky motivovaný čin.

Po domácku vyrobená zbraň Zdroj: NHK

​​Současný premiér Fumio Kišida, který je rovněž členem LDS, přerušil svou volební kampaň v severním Japonsku a urychleně odcestoval vrtulníkem do Tokia. Svolal rovněž ostatní členy svého kabinetu na zvláštní schůzi. "Takový barbarský čin je neodpustitelný a zaslouží si opovržení, a to bez ohledu na důvody," řekl k atentátu vládní mluvčí Hirokazu Macuno.

K incidentu se už vyjádřil také český premiér Petr Fiala. "Jsem šokován odporným a zbabělým útokem na bývalého premiéra Japonska Šinzóa Abeho. Jasně odsuzuji jakékoliv násilí, obzvlášť politicky a ideologicky motivované. Modlím se za jeho zdraví a zotavení," napsal Fiala na twitteru.

Šinzó Abe držel v Japonsku rekord jako nejdéle sloužící premiér. Ve funkci byl v letech 2006 a 2007 a ve svém druhém funkčním období potom vedl Japonsko od roku 2012 do roku 2020, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. V Naře promlouval k lidem před vlakovým nádražím Yamato-Saidaiji. Podporoval tam kandidáty své strany do japonského senátu.

O situaci mluvili japanolog Jan Sýkora a podnikatel žijící v Japonsku Milan Hubáček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz