Zahraničí

Vědci odhalili, co se stane, když Rusko rozpoutá jadernou válku

Vědci odhalili, co se stane, když Rusko rozpoutá jadernou válku
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusové vyhrožují soudným dnem pro Západ pravidelně. Před měsícem třeba v reakci na příslib dalších zbraní pro Ukrajinu Kreml varoval, že Evropa zmizí v jaderné apokalypse. Nukleární války se svět obává už několik desetiletí. Nová studie amerických vědců teď ukázala, co by s naší planetou takový konflikt udělal.

Vedle válčení s Ukrajinou stíhá Rusko i vyhrožovat jaderným útokem na Západ. Už pár dní po zahájení únorové invaze nařídil Vladimir Putin uvést atomový arzenál do vysoké pohotovosti. Nukleární střetnutí by pro lidstvo znamenalo zničující katastrofu.

První měsíc po detonaci by průměrné globální teploty klesly přibližně o 10 stupňů Celsia. To je víc než při poslední době ledové, která trvala přes 100 tisíc let. Ohnivé bouřky by uvolnily saze a dým do vyšších vrstev atmosféry, a zablokovaly tak přístup slunečních paprsků. A všechno živé by postupně začalo vymírat, ukázala studie vědců z Louisianské státní univerzity.

Všechno by zkolabovalo

Je založená na několika regionálních a rozsáhlých počítačových simulacích. Podle vedoucí projektu Cheryl Harrisonové by bylo lhostejné, kdo by koho bombardoval. "Může to být Indie a Pákistán nebo NATO a Rusko. Je to úplně jedno. Jakmile se dým uvolní do atmosféry, šíří se celosvětově a ovlivňuje každého," vysvětlila.

Související obsah

Teploty oceánů by rychle klesly a nevrátily by se do původního stavu, dokonce ani po rozplynutí dýmu. Když se planeta ochladí, mořský led se rozšíří o téměř 10 milionů metrů čtverečních a další dva metry do hloubky. To by úplně zablokovalo největší světové přístavy a lodní doprava by na severní polokouli nadobro skončila. Náhlý pokles teploty, světla a mořské hladiny by vyhubil podmořský život, a tak by zanikl i rybolov.

Následky jaderné války by byly hrozivé pro každého člověka, uvedl spoluautor studie Alan Robock. "Světoví lídři použili naše studie jako impuls k ukončení závodů v jaderném zbrojení a rovněž i před pěti lety ke schválení smlouvy OSN o zákazu jaderných zbraní," podotkl.

Planetu může zničit i Slunce

Hrozba nukleárního konfliktu je podle expertů na nejvyšší úrovni od konce studené války. Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru eviduje devět jaderných mocností, které vlastní přes 13 tisíc jaderných hlavic. Nejvíc jich mají Rusko, USA a Čína.

Související obsah

Harrisonová upozornila, že apokalypsu na Zemi nemusí způsobit jen atomová válka. Sopečné erupce také produkují oblaky částic, které následně směřují do atmosféry. V minulosti už měly podobné aktivity negativní vliv na naši civilizaci. "Jaderné válce se můžeme vyhnout, ale sopečné erupce se určitě zopakují. Nemůžeme s tím nic udělat, proto je důležité mluvit o tom, jak se připravit na případné klimatické šoky," uzavřela.

Putin se tento týden do Západu opět pustil. Odpovědnost za to, co se děje na Ukrajině, podle něj nesou Washington s Bruselem, informovala ruská státní agentura TASS. "Slyšíme od nich, že nás chtějí porazit na bitevním poli. Tak ať si to zkusí. My jsme ještě pořádně s ničím nezačali, to by měl každý vědět," vzkázal šéf Kremlu.

Lavrov utekl ze summitu G20. Ptali se ho, kdy Rusko ukončí válku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz