Zahraničí

Zelenskyj odvolal velvyslance v Česku i dalších zemích, oznámila jeho kancelář

Zelenskyj odvolal velvyslance v Česku i dalších zemích, oznámila jeho kancelář
Prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise. V sobotu o tom na svém webu informovala jeho kancelář. Důvody rozhodnutí ale neuvedla. Končí i ambasadoři v Německu, Maďarsku, Norsku nebo Indii.

Na ukrajinských ambasádách napříč Evropou padají hlavy. Volodymyr Zelenskyj odvolal i velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise. O rozhodnutí informovala prezidentská kancelář na svých webových stránkách.

Perebyjnis působil v Praze už od ledna 2017, kdy ho jmenoval tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko. Po začátku ruské invaze se stal tváří ukrajinského vzdoru. Vyjednával s českou vládou a pomáhal krajanům, kteří z Ukrajiny uprchli před válkou.

Úřad neuvedl žádné konkrétní důvody. "Prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl odvolat Jevhena Perebyjnise z funkce mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ukrajiny v České republice," oznámil jen. "Jedná se o plánovanou výměnu velvyslanců, kteří již odsloužili čtyři roky. Pan velvyslanec je v Česku už pět let," vysvětlila později TV Nova mluvčí ambasády Tetiana Okopná.

Související obsah

"Bylo pro mne ctí spolupracovat s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré," reagoval premiér Petr Fiala (ODS). Za odvedenou práci mu poděkoval i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s tím, že rozhodnutí Zelenského respektuje.

Diplomatická kariéra Perebyjnise  je dlouhá, na ukrajinské ambasádě v Česku pracoval už v 90. letech, poté se přesunul do Řecka, na Slovensko a do Lotyška. V letech 2008 až 2011 byl velvyslancem ve Švédsku.

Zelenskyj odvolal i velvyslance v Německu Andrije Melnyka, ten skončí po sedmi letech. Netajil se sympatiemi k vůdci ukrajinských nacionalistů z druhé světové války Stepanu Banderovi, kterého pravidelně veřejně obhajoval. Do Kyjeva se vrátí také ambasadoři v Maďarsku, Norsku nebo Indii. 

Poslechněte si vyjádření mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze: 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz