Zahraničí

Beata šla na operaci zubů. Skončila v kómatu s nevratně poškozeným mozkem

Beata šla na operaci zubů. Skončila v kómatu s nevratně poškozeným mozkem
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Sedmapadesátiletá Beata z Polska je už téměř tři měsíce v kómatu poté, co podstoupila stomatologický zákrok v Lublinu. Tam jí měli voperovat zubní implantáty, operace ale nebyla dokončena, protože u ženy nastaly náhlé komplikace, které vedly k nevratnému poškození mozku. Případ prověřuje polská prokuratura.

Sedmapadesátiletá Beata Filipeková trpěla úbytkem kostní hmoty v dolní čelisti, rozhodla se proto pro aplikaci zubních implantátů. Ve Varšavě podstoupila první operaci, a to pouze s lokálním umrtvením. Posléze se objednala na zubní kliniku v Lublinu, kde jí měli voperovat zubní implantáty –⁠ tentokrát v celkové anestezii, protože předchozí zákrok špatně snášela.

Dorazila tam 13. dubna, ten den byl také posledním, kdy byla při vědomí. V půl čtvrté odpoledne své tetě Elzbietě, která ji po zákroku měla vyzvednout, napsala SMS, že brzy půjde na operaci. O několik hodin později se jí Elzbieta pokoušela dovolat, avšak marně. Vešla proto na kliniku, kde svou neteř našla v bezvědomí s maskou na obličeji.

Související obsah

​"Řekli mi, že už informovali nemocnici a že na místo jede sanitka. Nevím, kdy přesně tam dorazila, ale bylo to někdy kolem půl deváté," řekla Elzbieta Górnická polskému deníku Dziennik Wschodni. Ukázalo se, že u Beaty nastaly při operaci zdravotní potíže. Když jí lékař vyjmul čtyři zuby, které měly být nahrazeny implantáty, začal jí prudce klesat krevní tlak. Zubař proto rozhodl o rychlém probuzení z narkózy, žena ale dostala křeče.

Nevratné poškození mozku

Záchranáři Beatu převezli do nemocnice, kde skončila na jednotce intenzivní péče. Od té doby je v kómatu. Minulý týden Dziennik Wschodni informoval, že se žena stále neprobudila.

"Sestra na tom není o nic lépe. Má ochrnutý mozek v důsledku hypoxie (nedostatek kyslíku v těle, pozn. red.)," prozradila Dagmara Zicková, sestra Beaty, která žije ve Spojených státech. Zubaře i anesteziologa, kteří se na zákroku podíleli, obviňuje, že včas nezareagovali na komplikace, které při operaci nastaly.

Související obsah

​Magnetická rezonance odhalila nevratné poškození mozku, podle lékařů tak Beata šanci na vyléčení nemá. "Je ve vegetativním stavu," prohlásila zdrcená Dagmara, která případ oznámila státnímu zastupitelství. Prokuratura se případem zabývá a vyšetřuje ho jako těžké ublížení na zdraví.

"V této fázi již máme k dispozici kompletní lékařské záznamy z obou zubních ordinací, kde pacientka podstoupila operace," uvedla v rozhovoru pro web infodent.pl mluvčí lublinské prokuratury Agnieszka Kepková. Shromažďování důkazů tak pokročilo, tato fáze by měla být dokončena do dvou měsíců.

Pak budou následovat znalecké posudky, které budou trvat podstatně déle. "Trvají bohužel velmi dlouho, někdy se čeká celý rok. Státní zástupce zatím nerozhodl, kteří odborníci kromě zubního lékaře se budou muset vyjádřit a posoudit, zda postupy provedené u této pacientky byly správné. Státní zástupce také prošetří, zda už ve varšavské ordinaci nevznikla situace, která při dalším zákroku mohla způsobit vážné problémy," dodala Kepková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz