Ekonomika

Vytápěný dům jako luxus. Domácnostem hrozí, že budou platit až čtyřnásobek

Podle odborníků reálně lidem v Česku hrozí, že nebudou mít peníze na vytápění svých domů a bytů. A pokud Rusko plynovod Nord Stream 1 skutečně zavře, může být plynu navíc málo. Pak by byla zřejmě domácí teplota 22 stupňů už jen luxus.

Před dvěma lety utratili obyvatelé běžného rodinného domu za vytápění plynem kolem 30 tisíc korun ročně. Pokud Rusko nechá plynovod zavřený, budou to podle ekonomů násobky.

"Můžeme očekávat, že by se vytápění domu pohybovalo čtyřnásobně výše, někde kolem 120 tisíc korun," odhadla ekonomka Dagmar Vágnerová Linnertová z Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity.

"Pokud Rusko odstřihne Evropu od plynu, nastane panika a mohla by se cena vyšplhat na 250 eur (asi 6 200 korun podle aktuálního kurzu, pozn. red.) za megawatthodinu," řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Související obsah

​To je zhruba devítinásobek loňských cen. Podle ekonomů je pro Rusko nevýhodné zavřít Evropě kohouty s plynem, ale podobně bizarních kroků už Kreml provedl několik. Někteří ekonomové proto tvrdí, že Rusko chce jen zasít paniku a dosáhnout zvýšení ceny.

Řada lidí pořád doufá, že se konflikt nějak urovná, ale tím se dostávají sami do bezvýchodné situace. I když mají ceny ještě zafixované, hrozí, že cenové skoky nepřežije dodavatel, který bude muset zafixovanou cenu dotovat.

Související obsah

​​Na tepelná čerpadla se už teď čeká i půl roku, na fotovoltaiku ještě déle, a řadě Čechů nezbude nic jiného, než si ohřát dům vlastníma rukama. "Topím dřevem hlavně proto, abychom ušetřili," popsal jeden z oslovených majitelů domů.

Ceny dřeva od začátku války vyletěly na trojnásobek. Výrazně zdražilo i uhlí, kterým se lidé zásobují na roky dopředu. Kdo nemá doma krb nebo kotel, ten může ušetřit třeba dočasným bydlením na chatě. Snížením teploty v domě o jediný stupeň se dá ušetřit až šest procent nákladů na vytápění.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz