Zahraničí

V Česku se sešli ministři zemí EU. Tématem byl boj proti zneužívání dětí

V Česku se sešli ministři zemí EU. Tématem byl boj proti zneužívání dětí
Schůzka ministrů vnitra evropských zemí v Praze | Zdroj: TV Nova

Na neformální schůzku v pondělí do Česka zavítali ministři vnitra evropských zemí včetně Ukrajiny a Moldavska. Na programu bylo jednání o problémech spojených s válkou na Ukrajině, azylová a migrační politika a boj proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu.

Zásadním tématem pondělního jednání bylo sexuální zneužívání dětí na internetu. V současnosti totiž platí zásadní předpis, který se vztahuje k potírání zneužívání dětí. Brzy ale skončí jeho platnost.

"Po dvou letech vyprší výjimka, kterou máme v Evropské unii, tak abychom mohli monitorovat to nejzávadnější chování. Mohlo by se také stát, že za dva roky budeme slepí. Na internetu je 750 tisíc pachatelů, kteří obchodují s materiály zobrazující sexuální zneužívání dětí," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Na jednání byli přizváni i dva ministři vnitra ze zemí, které nejsou členy Evropské unie, Ukrajiny a Moldavska. "Tyto státy jsou pro nás objektem diskuze. V případě Moldávie je to stát, kterému musíme být připraveni pomoci," vysvětlil Rakušan.

Související obsah

​Pomoci by měla platforma Evropské unie, která vznikne v hlavním městě Moldavska Kišiněvu. Platforma združí bezpečnostní experty zemí Evropské unie pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem.

"Vytvoření této nové evropské struktury bylo iniciováno v Moldavsku, protože jsme nyní na hranici války," uvedla moldavská ministryně vnitra Ana Revencová. Moldavsko sousedí s Ukrajinou a je to země, kde se podle expertů mohou objevit bezpečnostní hrozby.

Související obsah

​"Tato nová platforma nám pomůže řešit hrozby, jako je pašování zbraní a migrantů či obchod s lidmi, a předcházet terorismu, kybernetickému zločinu a pašování drog," sdělila eurokomisařka Eva Johanssonová.

Jednalo se o neformální schůzku, a tak z tohoto setkání neplynou žádná oficiální stanoviska. Po jednání ministrů spravedlnosti budou příští týden následovat ještě zasedání ministrů životního prostředí a ministrů pro evropské záležitosti.

Kvůli schůzce evropských ministrů se v Praze očekávají dopravní komplikace:

rod, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz