Koronavirus

EU doporučila čtvrtou dávku pro lidi nad 60. Experti se bojí letní vlny covidu

Počet lidí nakažených koronavirem pořád roste a někteří experti se obávají další vlny nákazy. Evropské zdravotní instituce v pondělí doporučily už čtvrtou dávku očkování lidem starším 60 let a rizikovým skupinám. Podle vedení českých nemocnic jsou u nás zdravotníci na případnou čtvrtou vlnu dobře připraveni a obavy prý nejsou na místě.

Doporučení podávat druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 dosud platilo pro lidi nad 80 let. Kvůli nárůstu počtu nakažených Evropská unie (EU) už doporučuje očkování i lidem nad 60 a dalším rizikovým skupinám. Nemocnice jsou ale na případnou čtvrtou vlnu epidemie dobře připravené.

"Nebude tak silná a intenzivní. Počty případů, které v republice vidíme v jednom čase, nemusí vždy znamenat stejný počet pacientů," vysvětlil lékař z Fakultní nemocnice Bulovka David Jilich.

Související obsah

Původní varianta z Wu-chanu byla podle epidemiologa Romana Prymuly nejzávažnější. Stávající varianty, z nichž je nejčastější omikron a jeho podvarianty BA.4 a BA.5, se šíří až 10krát rychleji, ale nezpůsobují pacientům tak vážné potíže.

"Máme standardní pandemický plán, který jsme od doby vzniku pandemie aktualizovali s ohledem na její vývoj i na základě zkušeností. Aktualizovali jsme algorytmy příjmu a propouštění pacientů s covidovým onemocněním. Zintenzivnili jsme proškolování zdravotního personálu v oblasti péče o covidové pacienty i v oblasti používání ochranných pomůcek," uvedla mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

"Jsme připraveni na skutečně tisícová čísla, která by byla hospitalizována. A to by tady skutečně býti nemělo. Ta naše hospitalizační kapacita je naprosto v klidu a myslím si, že tady velké problémy nebudou," má jasno epidemiolog Roman Prymula.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz