Zahraničí

Japonci dali poslední sbohem expremiérovi Abemu. Zabil ho atentátník

V Tokiu se v úterý konal pohřeb bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. S politikem, který byl zároveň i nejdéle vládnoucím poválečným předsedou vlády Japonska, se v chrámu rozloučili jeho přátelé, rodina i kolegové. Památku muže, kterého v minulém týdnu během předvolební kampaně zabil atentátník, uctily tisíce lidí.

Krátce před jednou hodinou odpoledne se u buddhistického chrámu v centru Tokia sešly japonské politické špičky, včetně premiéra Fumia Kišidy. Politici přišli dát poslední sbohem muži, kterého o život připravil atentátník. "Budu pokračovat v práci, kterou započal, a přinesu světlou budoucnost Japonsku, které Abe tak miloval. Musíme toto dědictví předat další generaci," nechal se slyšet premiér Kišida.

Obřad byl soukromý, před začátkem smuteční ceremonie se však se zavražděným premiérem mohli naposledy rozloučit i obyvatelé Japonska. Před chrámem stáli i hodiny, aby na pietní místo mohli položit květiny. Po skončení obřadu projel pohřební vůz s tělem zavražděného japonského expremiéra kolem nejvýznamnějších institucí v centru Tokia. Zastavil se u sídla Liberálně demokratické strany, které byl Abe členem, budovy parlamentu nebo sídla japonských premiérů.

Související obsah

​V čele Japonska stál 67letý Šinzo Abé v letech 2006 a 2007 a poté v letech 2012 až 2020. Bývalého premiéra postřelil atentátník během kampaně v prefektuře Nara. Krátce poté byl letecky transportován do nemocnice, kde o necelých pět hodin později vážným zraněním podlehl.

pem, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz