Zahraničí

Putin má proti Západu tajnou zbraň, bojí se v USA. Může s ní zničit světový řád

Putin má proti Západu tajnou zbraň, bojí se v USA. Může s ní zničit světový řád
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Morální a politický zmatek, který v současné době zmítá Západem, nahrává do karet ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a stal se tak jeho tajnou zbraní, tvrdí přední americký odborník na mezinárodní vztahy. Jeho analýzy si povšimlo i samotné Rusko, které nezapomnělo zmínit, jak se sankce podepsaly na životě obyvatel západních zemí, potažmo globální ekonomice.

Tajná zbraň Vladimira Putina –⁠ většina lidí by si zřejmě představila nějaký nový druh rakety nebo biologickou zbraň ukrytou v podzemní laboratoři. Podle významného amerického akademika Waltera Russella Meada nicméně Putinova síla nespočívá ve vojenské oblasti, ale paradoxně v té ekonomické a politické.

Ve své analýze v deníku The Wall Street Journal Mead napsal, že Rusko v ekonomické válce se Západem dokázalo nejen obstát, ale i pokořit své protivníky. "Putin byl nejúspěšnější v oblastech ekonomiky a politiky, ve kterých Západ považoval svou moc za nejsilnější," poznamenal Mead. Putin podle něj těží z problémů Západu, což by nakonec mohlo zničit současný světový řád.

Mezinárodní situace podle Meada zatím ukazuje, že hodnoty Západu nedokážou sjednotit celé společenství států proti Rusku. Země, jako jsou například Brazílie nebo Indie, naopak dávají přednost obchodování s Ruskem před solidaritou. Slabinou Západu je podle něj i silné upřednostňování regionu Evropy a Spojených států, které odrazuje rozvojové země.

Související obsah

​Ani samotné západní země nemají jasno, jaký zaujmout postoj. V této souvislosti akademik zmiňuje například Německo. "Německo, zastrašené důsledky hospodářské války s Ruskem, začíná ustupovat od svých závazků zvýšit výdaje na obranu. Obavy, že by ruské plynové embargo mohlo ochromit evropské ekonomiky, nahradily naděje, že západní sankce srazí Moskvu na kolena," konstatoval Mead.

To, co zní pro obyvatele západních zemí děsivě, Rusko považuje za líbivá slova. O Meadově analýze napsala proto i ruská tisková agentura RIA Novosti, která zdůraznila, že protiruské sankce způsobily problémy samotnému Západu. "Vedly k vyšší inflaci a zdražování potravin a pohonných hmot," připomněla agentura.

Sám Putin prohlásil, že sankce zasadily globální ekonomice tvrdou ránu. Podle jeho slov současný vývoj ukončí dominanci Západu.

Bezpečnostní analytik Martin Svárovský se stále domnívá, že Rusko válku na Ukrajině prohraje:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz