Zahraničí

Zkušená letuška prozradila, čemu je lepší se vyhnout na palubě letadla

Zkušená letuška prozradila, čemu je lepší se vyhnout na palubě letadla
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Deanna Castrová pracuje 16 let jako letuška u velké letecké společnosti. Zároveň je zakladatelkou školy pro začínající letušky Future Flight Attendant. Na základě svých letitých zkušeností prozradila několik věcí, kterým by se cestující v letadle měli vyhnout.

"Školu pro letušky jsem založila proto, aby zájemci o tuto práci věděli, do čeho jdou. Svou práci miluji, ale občas mám pocit, že o ní existuje mnoho mylných představ," uvedla Castrová v rozhovoru pro server InsideHook. Zároveň doporučila několik tipů a triků, čemu je lepší se na palubě letadla v rámci správné letecké etikety vyhnout.

Při nastupování zůstaňte ve své řadě

Pokud pasažéři stále nastupují, je slušností zůstat ve své řadě a umožnit cestujícím projít hlavní uličkou. Pokud chcete uložit své zavazadlo do přepravního prostoru u stropu, vyčkejte, než nastoupí ostatní. To samé platí při vystupování. Nepředbíhejte lidi sedící před vámi a vyčkejte na svou řadu.

Nohy, kolena a lokty mějte mimo uličku

Do uličky nezasahujte částmi svého těla. Castrová sice připomíná, že prostor k sezení se stále zmenšuje, přesto do správné etikety patří zůstat mimo uličku. O vaše nohy totiž může letuška zakopnout a zranit se.

Související obsah

Pozor na sluchátka

Pokud během letu sledujete film nebo posloucháte hudbu (případně telefonujete), mějte nasazená sluchátka. Jinak budete rušit své spolucestující, což je neslušné. Při komunikaci s letuškami však sluchátka naopak vždy sundejte.

Co se sáčkem na zvratky?

"Položte jej pod sedadlo," radí Castrová. Letušky vám mohou donést ještě větší extra sáček, do kterého vložíte ten původní, ale nikdy nedávejte váš sáček se zvratky do rukou palubního personálu.

Neopírejte se o okénka

Palubní průvodčí Tommy Cimato uvedl pro portál Mirror, že některé části letadla mohou být špinavější než jiné. To se týká zejména palubních okének. Stevard varuje, že nikdy nemůžete vědět, kolik lidí před vámi udělalo totéž a zda je okénko pořádně umyté a čisté.

Související obsah

Noste dlouhé kalhoty, žádné šortky

Ze stejného důvodu, proč se neopírat o okénka, doporučuje Cimato také dlouhé kalhoty: "V letadle nenoste kraťasy. Na sedadlech se mohou vyskytovat různé bakterie, omezíte tak kontakt s nimi."

V červnu proletělo přes 7 evropských zemí neznámé letadlo. Startovaly k němu i stíhačky:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz