Zahraničí

Italský premiér Draghi oznámil rezignaci. Prezident jeho demisi odmítl

Italský premiér Mario Draghi oznámil, že hodlá rezignovat. Rozhodl se tak, i když jeho vláda přežila hlasování o nedůvěře. Svou demisi předal ještě ve čtvrtek večer prezidentovi, ten ji však odmítl.

Přestože italská vláda ve čtvrtek přežila hlasování o nedůvěře, zástupci Hnutí pěti hvězd (M5S) však nebyli pro. Klíčový koaliční spojenec podle portálu Ansa odmítl zvednout ruku pro kabinet kvůli nesouhlasu s částí zákona o úlevách v důsledku rostoucích cen energií.

Právě to bylo zřejmě hlavním impulzem, proč italský premiér oznámil svou rezignaci. Nechce totiž stát v čele vlády, která nemá podporu jedné z klíčových koaličních stran. "Koalice národní jednoty, která podporovala tuto vládu, už neexistuje," uvedl předseda vlády Mario Draghi v prohlášení.

Související obsah

Draghi předal svou rezignaci ještě ve čtvrtek večer prezidentovi Sergiu Mattarellovi. Ten ji však odmítl. Zároveň premiéra požádal, aby vystoupil v parlamentu a zhodnotil tam aktuální politickou situaci v zemi.

Italská vláda čelí krizi právě kvůli vládnímu balíčku opatření, které mají pomoci domácnostem i firmám se zdražováním. Stát na to vyhradil 23 miliard eur (562 miliard korun). Kvůli svému postoji M5S avizovala, že se zdrží hlasování.

Kabinet však spojil hlasování o finanční pomoci s vyslovením důvěry vládě. Z postoje hnutí tudíž premiér vyvodil, že odepřelo podporu kabinetu jako celku. Podle portálu Deutsche Welle Draghi už dříve prohlásil, že nehodlá vládnout bez podpory M5S.

Mario Draghi se stal italským premiérem v roce 2021, kdy převzal funkci od Giussepe Conteho. Předtím Draghi působil jako prezident Evropské centrální banky.

Johnson se dle svých slov vzdává nejlepší práce na světě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz