Zahraničí

Lisa šla s maminkou na logopedii. Domů se už nevrátila, zabila ji ruská raketa

Svět zarmoutil emotivní příběh holčičky, která zemřela při raketovém útoku na ukrajinské město Vinnycja. Její matka skončila v těžkém stavu v nemocnici. Dívka z města, které leží několik set kilometrů od frontové linie, šla akorát z návštěvy logopeda.

Bylo 9:38 a v ukrajinském městě Vinnycja vedla Irina Dmitrijevová svou čtyřletou dcerku do dětského klubu. Malá Lisa trpící Downovým syndromem navštěvovala logopedickou třídu. Domů se však ten den už nevrátily.

Krátce po 11. hodině totiž město zasáhly ruské rakety. Lisa na místě zemřela. Irina bojuje ve vážném stavu v nemocnici o holý život. Sociální sítě i titulní strany novin jsou plné fotografií kočárku nasáklého krví. Pod ním leží tělíčko mrtvé Lisy. Vedle zůstala utržená noha její maminky.

Související obsah

Cestou na logopedii natočila Irina Lisu tlačící kočárek, poslední záběry malé holčičky viděli během několika hodin lidé po celém světě. Video zveřejnil na svém twitterovém účtu například web Insider:

Irina byla na svou dcerku velmi hrdá. Podle deníku Mirror se Irina pyšnila tím, jaký pokrok v učení Lisa udělala, a to navzdory pandemii a válce, ale právě válka vše zmařila.

Čtyřletá Lisa zemřela při ruském útoku:

"Vinnycja: 17 lidí zabito. Včetně tohoto dítěte. Rusko odpálilo raketu Kalibr z ponorky v Černém moři. Kalibr je vysoce přesná střela s maximální odchylkou 4–6 m. Jednalo se o úmyslný útok na civilisty. Plánováno na nejrušnější ranní hodiny," napsala ve čtvrtek k tragédii poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Lesia Vasylenková.

Obětí je nakonec nejméně 23, z toho tři děti. Desítky lidí jsou zraněny. Zkrvavený kočárek se stal dalším symbolem ruské agrese vůči Ukrajině. Zdálo se přitom, že ve městě, které leží přibližně 250 kilometrů jihozápadně od Kyjeva, a tudíž i daleko od hlavního centra bojů, jsou lidé v bezpečí.

Podařilo se natočit i moment výbuchu. Záběry z různých míst ve městě rovněž zaplavily sociální sítě. "Ještě jedno video z Vinnycje. Budova se nachází půl kilometru od epicentra výbuchu," popsal situaci Andrej Poleščuk, česko-běloruský analytik pro Evropské hodnoty. 

Podle deníku New York Post se město stalo cílem útoku kvůli tomu, že v něm sídlí velitelství ukrajinského letectva. Rusko si stojí za tím, že útok směřoval na tzv. dům důstojníků, kde se podle ruské propagandy ubytovávají nacisté.

Ruská státní tisková agentura TASS citovala poradce ruského velvyslance při OSN Jevgenije Varganova. "Rusko útočí pouze na vojenské cíle na Ukrajině. Útok na město Vinnycja byl proveden na dům důstojníků, kde se ozbrojené síly Ukrajiny právě připravovaly," řekl Varganov.

Ukrajina odrazila další útok. Pomalu směřuje do protiútoku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz