Zahraničí

Medúzy zamořily i středomořské pobřeží. Na mnoha plážích není možné se koupat

Medúzy zamořily i středomořské pobřeží. Na mnoha plážích není možné se koupat
Talířovka svítivá (Ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia

Francie, Itálie nebo Španělsko –⁠ oblíbené destinace na letní dovolenou řeší už několik týdnů stejný problém, kterým je velký počet medúz na jejich pobřeží. Ve Středozemním moři v tomto období tradičně vrcholí sezóna talířovek svítivých, letos je ale těchto žahavých potvůrek podstatně více. Na mnoha plážích je tak koupání v moři nebezpečné.

Přesné statistiky neexistují, pozornosti občanů středomořských států ale neunikly přemnožené medúzy. Fialově zbarvená talířovka svítivá, latinsky Pelagia noctiluca, je běžným obyvatelem Středozemního moře, letos je ale její výskyt opravdu velmi hojný. Ve Francii jich je nejvíce na Korsice.

"V současnosti plavčíci ošetří 30 až 80 koupajících se lidí denně," prozradil francouzskému televiznímu kanálu TF1 plavčík José Doddoli z města Ajaccio. "Věděla jsem, že tam jsou medúzy, ale ouha. Když už tu jste, chcete jít do vody," svěřila se turistka, která na vlastní kůži pocítila, jak bolí popálenina od talířovky.

Trend přemnožených medúz ve Středomoří pozorují už od poloviny června. Na konci měsíce se v Marseille konaly plavecké závody, při kterých se v moři popálila stovka plavců. Talířovky zaplavily pobřeží nejen na Korsice a v Bouches-du-Rhône, kde leží Marseille, ale také v departementech Var a Alpes-Maritimes, kde turisty lákají především letoviska Nice a a Cannes.

Související obsah

​Korsika a Francouzská riviéra jsou oblíbenými destinacemi například pro Švýcary. Cestovní kanceláře jsou znepokojené, protože přemnožené medúzy často zcela znemožňují turistům vstup do vody. Prezidentka neziskové organizace Oceancare Sigrid Lüberová podle webu Tio.ch varuje, že situace bude do budoucna ještě horší.

Platí totiž, že čím je tepleji, tím více se medúzám daří. Globální oteplování tak trend přemnožených talířovek podporuje. Mezi další faktory ale patří také úbytek přirozených predátorů, zejména mořských želv. "Pro turistu na dovolené je samozřejmě nepříjemné, že nemůže do vody, protože je moře přeplněné medúzami," uznala Lüberová.

Situace ve Španělsku a Itálii

Invaze talířovek postihla také pláže v Malaze a Andalusii ve Španělsku. Regionální deník La Opinión de Málaga ve středu informoval, že tento týden jsou pláže v regionu kvůli medúzám v pohotovosti. Konkrétně se v Malaze jedná o letoviska Estepona, Marbella, Manilva, Aguadulce, Pedregalejo a Huelin.

Související obsah

​Deník Diario Área uvádí, že jenom minulou sobotu bylo na pláži v andaluském městě Campo de Gibraltar zraněno 20 lidí. Kvůli vysokému počtu medúz byla na této pláži začátkem týdne vyvěšena červená vlajka a platil zákaz koupání.

Podobný problém řeší i Itálie, jehož pobřeží zářivě fialové talířovky také obléhají. Jak upozorňuje deník Ultima Parola, medúz je čím dál více a personál na plážích s tím nemůže udělat víc než vzít sítě a kyblíky a pokusit se vyčistit co největší vodní plochu v blízkosti pláží.

Největší problémy má jižní Itálie, zejména oblast Salento na pobřeží Jónského moře. Před nebezpečím v tomto regionu už v polovině června varoval deník la Repubblica, který uvedl, že pro lidi je obtížné vstoupit do vody, aniž by riskovali zranění.

Nebezpečné talířovky

Talířovky svítivé se běžně vyskytují na pobřeží velké části světa, jsou to tedy právě ony, které stojí za většinou zranění způsobených medúzami. Žahnutí je velmi bolestivé a na zasaženém místě vyvolává podráždění kůže, případně i puchýře. Zranění se hojí pomalu a může po sobě zanechat i jizvy. U některých jedinců může mít žahnutí za následek i nevolnosti, zvracení nebo vzácně i ztrátu vědomí.

Medúzy letos ohrožují mimo jiné i turisty na pobřeží Chorvatska:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz