Počasí

Z mrazu do supertropů. Počasí je jak na houpačce. Čekají nás vedra. PŘEDPOVĚĎ

První polovina letošního července přináší obrovské teplotní skoky a tento víkend je i ve znamení ranních mrazů v horských oblastech. Od pondělí k nám začne proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu, který přinese výrazný nárůst teplot vzduchu až ke 36 °C. Vydrží vysoké teploty až do konce července?

Také nedělní ráno bylo studené – v 6 hodin ráno se teplota pohybovala mezi 11 až 5 °C a na Šumavě místy mrzlo. V Liberci bylo 5,4 °C a v Karlových Varech 5,2 °C. Nejvyšší odpolední teploty už budou při slunečné obloze nejčastěji kolem letní hranice, tj. 25 °C. Pohybovat se budou mezi 23 až 27 °C. A na vlnu veder se musíme připravit v příštím týdnu. Ale to platí o celé západní Evropě – také ve Velké Británii a ve Francii se budou počátkem příštího týdne šplhat nejvyšší odpolední teploty až ke spalujícím 40 °C.

Neděle už bude beze srážek, příští týden očekáváme bouřky až ve druhé polovině | Zdroj: TN.cz

​Jak bude příští týden?

V pondělí bude jasno až skoro jasno, během odpoledne na horách na severu území přechodně až oblačno, ranní teploty 12 až 8 °C, odpolední teploty 26 až 30°C. V úterý bude jasno, ranní teploty 15 až 11 °C, přes den pak 29 až 33 °C, v Polabí až 35 °C.

Související obsah

Ve středu bude jasno, večer na západě území čekáme přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky nebo bouřky, ranní teploty 17 až 13 °C, denní teploty 31 až 35 °C, v Polabí až 36 °C. Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky, ranní teploty 20 až 16 °C, denní teploty 30 až 35 °C.

V pátek bude jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle s přeháňkami a bouřkami, ranní teploty 21 až 17 °C, denní teploty 28 až 32 °C. V sobotu bude jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a místy s přeháňkami a bouřkami, ranní teploty 21 až 17 °C, denní teploty 28 až 32 °C. V neděli pak očekáváme jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a místy s přeháňkami a bouřkami, ráno 21 až 17 °C, přes den 28 až 32 °C.

Související obsah

​Jak bude do konce července?

Druhá polovina července bude o poznání teplejší a sušší než ta první – převládat budou tropické teploty. Teplotně výrazně nadprůměrný bude celý příští týden. Ten bude nejteplejší z celého července. Také poslední červencový týden nás bude lákat k vodě – pouze v jeho počátku bude oblačnosti více, místy déšť a bouřky a odpolední teploty do 28 °C, jinak bude převládat malá oblačnost a tropické teploty, které se budou nejčastěji pohybovat do 32 °C.

První polovina července ve znamení teplotních šoků

První polovina letošního července byla ve znamení velkých teplotních skoků – ochlazení až o 5 °C střídal výrazný nárůst teplot vzduchu a naopak. Tyto změny teplot přinášely zátěž zejména pro starší generace nebo těhotné ženy. Při nesprávném oblečení hrozilo nachlazení všem.

Teplotní skoky v první polovině července v jednotlivých dnech | Zdroj: TN.cz

​Podívejte se na rozhovor o prázdninovém počasí s meteoroložkou Dagmar Honsovou:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz