Ekonomika

Na žně mají dopad drahé energie i počasí. Zemědělce trápí vlhké obilí

Podle mnoha zemědělců bude letošní sklizeň obilí přinejlepším průměrná. Žně, které se v těchto dnech rozjíždějí, totiž poznamenalo hlavně deštivé počasí. Problémů je ale podle farmářů mnohem víc.

Někde se sklízí žito, jinde pšenice nebo řepka. "Čekali jsme do poslední chvíle, než se zlepší počasí, abychom mohli úrodu sklidit," vysvětlil zemědělec Vladimír Skácel. "Přece jenom bylo sucho těch prvních pět měsíců a červen propršel," uvedl předseda Agrodružstva Morkovice Josef Uchytil.

Po asi 10denním čekání na lepší počasí začaly žně na Kroměřížsku. Zemědělci nemohli do polí kvůli častým dešťům. Vynucená pauza ale dělá farmářům vrásky. Vlhké obilí se nedalo sklízet, jiné mezitím dozrálo.

Související obsah

"To bude naráz zralé všude. Všichni budou chtít kombajny a budou chtít sklízet," má jasno zemědělec Václav Koutný. "Dozrávání je tak rychlé, že to opravdu dozrává všechno najednou. A během pár dnů," doplnil jednatel ZD Doubrava Josef Luža.

Kvůli drahým energiím někde zvažují, že vůbec nerozjedou sušičky vlhkého obilí. "Nemůžeme si dovolit v rámci ceny energií sušit. Cena sušení u obilí je tak kolem 1 800 korun na tunu," vysvětlil předseda představenstva zemědělské společnosti Jan Fajt.

Loni to nebylo ani 500 korun. Farmáři z Loštic proto část sklizně prodají jen jako krmnou. "Hodnotím žně zatím nic moc, protože byly kroupy před třemi týdny, které nám rapidně snížily výnos," uzavřel Fajt.

Související obsah

Jinde se zase na úrodě podepsal nedostatek vody během jara. Otázkou je, jak to bude kvůli rychlému zdražování s výdělkem. "Těžko ještě říci, protože jsou hrozně drahé vstupy, osivo, hnojivo," poznamenal Skácel.

"Možná bude větší obrat, protože jsou větší ceny tržeb, ale musíme si taky připustit skutečnost, že se trojnásobně zvedly ceny hnojiv, že se o polovinu zvedla cena nafty. To znamená, že zisk určitě větší nebude," myslí si Koutný. Podle odhadů se základních obilovin sklidí o 64 tisíc tun méně než loni, naopak řepky nejspíš bude o 40 tisíc tun víc.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz