Zahraničí

Donbas Putinovi nestačí. Institut odhalil, jaké má další plány na Ukrajině

Donbas Putinovi nestačí. Institut odhalil, jaké má další plány na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruské válečné ambice se neomezují jen na oblast Doněcka a Luhanska, jak Rusové v minulosti tvrdili. Podle Institutu pro studium války chtějí dobýt i Charkovskou oblast včetně druhého největšího ukrajinského města Charkova. Od toho už v průběhu války jednou Rusové odtáhli s nepořízenou.

Podle Institutu existuje několik signálů, z nichž vyplývá, že ruské válečné plány se i po prvotním neúspěchu invaze neomezily jen na oblast Donbasu a že si Rusové znovu brousí zuby i na druhé největší ukrajinské město Charkov. Vychází z toho, že od konce června se Rusové snaží dobýt vesnici Dementiivka. Pro jejich cíle na východní Ukrajině nemá žádný význam, otevřela by se jim ale cesta k postupu na Charkov od severu. Obce na sever od Charkova ruské dělostřelectvo ostřelovalo i v noci na sobotu.

V sobotu také ukrajinská rozvědka zveřejnila zachycený telefonát ruského vojáka, který si stěžuje, že jeho velitele vůbec nezajímá, jaké má jednotka ztráty, chce se jen dostat k Charkovu.

Zároveň šéf ruské Charkovské okupační správy Vitalij Gančev podepsal v sobotu dohodu o vzájemné spolupráci a obraně s prezidentem samozvané Luhanské lidové republiky Leonidem Pasečnikem. Podle Institutu si tak ruské úřady připravují půdu pro dlouhodobou okupaci Charkovské oblasti.

Související obsah

​Rusové už východ Charkovské oblasti ovládají, Gančev však 6. července oznámil, že okupovaná Charkovská oblast se bude skládat z Kupjanského, Izjumského, Vovčanského a Charkovského rajónu (obdoba okresů), tedy i z území, které Rusové v tuto chvíli nemají pod kontrolou. Podle Institutu je vysoce nepravděpodobné, že by ruská armáda měla ještě síly na tak rozsáhlou operaci, jakou je dobytí Charkova.

Kromě Doněcké a Luhanské oblasti, jejichž část už od roku 2014 ovládali proruští separatisté, plánuje ruská okupační správa referenda o připojení k Rusku také v Záporožském a Chersonském regionu na jihu Ukrajiny. Ale ani tam Rusové celou oblast neovládají. Referenda by měla proběhnout koncem léta či na podzim.

Související obsah

Ruský senátor: Denacifikujme a demilitarizujme celou Ukrajinu!

V neděli ráno vlivní ruský senátor Andrej Klišas vyzval na svém telegramu, aby ruské síly "denacifikovaly a demilitarizovaly celé území Ukrajiny". Informovala o tom ruská státní agentura RIA Novosti. Klišas to napsal v reakci na prohlášení poradce ukrajinského prezidenta, který uvedl, že jakmile na to bude mít Ukrajina prostředky, zaútočí na most spojující Rusko a anektovaný Krym.

"Výhrůžky ukrajinské junty, že zaútočí na Krym a most na Krym, jen potvrzují, že denacifikace a demilitarizace musí proběhnout na celé Ukrajině, jinak tu stále bude hrozba pro naše území, naše občany a infrastrukturu," napsal senátor.

Mají Rusové dostatek zbraní, aby naplnili své cíle? Hostem TN Live byl vojenský publicista:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz