Zahraničí

Srílanský prezident vyhlásil výjimečný stav. Zveřejnil pro to důvody

Srílanský prezident vyhlásil výjimečný stav. Zveřejnil pro to důvody
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Úřadující prezident a dosavadní premiér Srí Lanky Ranil Vikremesinghe vyhlásil výjimečný stav. Tvrdí, že tento krok učinil v zájmu veřejné bezpečnosti a zachování zásobování. Podle tamní aktivistky Bhavani Fonsekové je ale tento postup neefektivní.

"Jde o účelný krok v zájmu veřejné bezpečnosti, ochrany veřejného pořádku a udržení zásobování a služeb nutných k životu společnosti," uvedla srílanská vláda v pondělním prohlášení. Administrativa chce utišit sociální nepokoje, které zemi v posledních týdnech sužují, upozornila agentura Reuters.

Minulý týden po tlaku veřejnosti rezignoval a utekl ze země předchozí prezident Gotabaja Radžapaksa. Od pátku jej dočasně nahradil Vikremesinghe, který má funkci vykonávat do zvolení nového prezidenta. Volbu naplánoval tamní parlament na tuto středu.

Podle Reuters umožní vládě výjimečný stav použít armádu k zatýkání lidí, prohledávání jejich osobního majetku a utišení protestů. Podle aktivistky Fonsekové je vyhlašování výjimečného stavu už typickým vládním krokem. "Už v minulosti se ukázalo, že je to neefektivní," řekla agentuře.

Související obsah

Do ulic hlavního města Kolomba před týdnem vyšly statisíce protivládních demonstrantů. Ti například obsadili prezidentovo sídlo. 

V nadcházejících prezidentských volbách je favoritem Radžapaksův spojenec a dočasný prezident Vikremesinghe. Svou kandidaturu už ale avizoval například i armádní důstojník Sarath Fonseka, upozornil deník The Guardian.

Prezident Srí Lanky utekl ze země:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz