Zahraničí

Pět útoků za dva týdny. Tento ostrov svádí drsný boj se žraloky

Pět útoků za dva týdny. Tento ostrov svádí drsný boj se žraloky
Žralok písečný (Ilustrační fotografie) | Zdroj: Profimedia

Na plážích na newyorském Long Islandu panuje napjatá situace. Během dvou týdnů se odehrálo hned pět útoků žraloků na lidi, což u řady návštěvníků vyvolalo obavy z koupání v oceánu. Odborníci uznávají, že letos je v oblasti větší množství žraloků. Útoky ale podle nich nejsou úmyslné, přestože jich je více než v předchozích letech.

Stát New York posiluje hlídky na plážích Long Islandu poté, co se na jižním pobřeží, které je hojně navštěvované turisty, odehrálo několik útoků žraloků. Jak uvádí newyorská pobočka televize NBC, místní úřady v čele s guvernérkou Kathy Hochulovou nařídily zvýšený dohled. Nasazen byl například větší počet dronů a vrtulníků, které budou monitorovat pobřeží shora, v postižených oblastech se také zvýší počet hlídek na souši i na vodě.

"V době, kdy obyvatelé New Yorku i turisté míří na naše krásné pláže na Long Islandu, aby si užili léto, je naší nejvyšší prioritou jejich bezpečnost," prohlásila tento týden v pondělí Hochulová. "Vyzývám všechny obyvatele New Yorku, aby naslouchali úřadům a respektovali preventivní opatření," dodala.

Související obsah

​Série útoků na Long Islandu odstartovala 30. června, kdy žralok pokousal plavce do pravé nohy. Následoval útok ze 3. července, kdy při tréninku skončil s pokousanou rukou tamní plavčík. Další plavčík byl napaden o čtyři dny později, přičemž utrpěl zranění kotníku. Poslední dva útoky se odehrály minulý týden, oba v ten samý den. Zraněný byl surfař a plavec.

Ani jedno napadení neskončilo tragicky, ve všech případech byla zranění spíše lehčího charakteru. Přesto je letošní situace nezvyklá, a proto si vyžádala mimořádná opatření. Útoky žraloků byly v této oblasti až donedávna velmi vzácné. Za posledních sto let byl průměrně hlášen zhruba jeden za deset let.

"Žraloků je mnohem víc než před deseti nebo 15 lety," řekl deníku Newsday mořský biolog Christopher Paparo. "Myslím, že toto léto budeme mít hlášení o žralocích každý týden nebo každé dva týdny," dodal.

Pokousání omylem

Proč je najednou na Long Islandu tolik žraloků? Podle odborníků k tomu mohlo pomoci vyčištění tamních vod a ochrana životního prostředí, což přilákalo k pobřeží více těchto dravců. Vliv na to má zřejmě i oteplení oceánů, kvůli kterému se žralokům daří i v severnějších vodách.

Související obsah

​Podle ředitele floridského programu pro výzkum žraloků Gavina Naylora za útoky z uplynulých týdnů stáli pravděpodobně žraloci píseční. Jedná se o velký, děsivě vypadající druh žraloka, který obvykle dorůstá do délky 3,5 metru. Navzdory vzhledu ale obecně není považován za nebezpečného, jedná se o poměrně klidné zvíře.

Útoky většinou mají na svědomí mladí jedinci, kteří při honbě za rybami omylem pokoušou člověka, řekl pro NPR Gavin Naylor. Díky čistějším vodám je u pobřeží také velké množství menhadenů atlantských, sleďovitých ryb, které pro dravce představují jakýsi podvodní bufet.

Žraloci si tak občas spletou lidskou nohu s touto rybou. "Je to statistický fakt, že se žraloci úmyslně nezaměřují na lidi. Kdyby ano, měli bychom denně asi deset tisíc kousnutí," zdůraznil Naylor.

Poprask letos vyvolaly i dva útoky žraloků u egyptského letoviska Hurghada, oba skončily smrtí obětí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz