Napřímo

Lidé by neměli spoléhat na stát. Mějte dvě práce, vyzývá Topolánek

Jak se vládě daří řešit energetickou krizi a co by mělo Česko vyjednat během předsednictví v Radě EU? To jsou některé z otázek, na které se ve čtvrtek ptala Bára Divišová bývalého předsedy vlády a nyní člena vedení Teplárenského sdružení ČR Mirka Topolánka. A to ve speciálu pořadu Napřímo na TN Live.

Topolánek tvrdí, že současná vláda přišla do poměrně složité situace, která se ale zásadně změnila například válkou na Ukrajině. "Vláda se tváří, že plní programové prohlášení, které vznikalo v mírové době. Já tvrdím, že si má říct o novou důvěru, že má představit úplně jiné programové prohlášení, které bude reflektovat současnou situaci. Součástí má být určitě redukce. Blbé je, že to předsednictví do toho příliš nezapadá," popisuje.

Podle něj se vláda nezhostila své role úplně špatně, přesto se najde něco, co jí vyčítá. "Rezignovali na rozpočtovou odpovědnost. Mají na to prostor, je to ale bolestivé. A muselo by to být hodně odvážné. Lidé na jedné straně vykoupí všechny zájezdy do Chorvatska, ale pak na podzim přijdou a řeknou, že plyn stojí hodně a že na to nemají, tam ten prostor je. Ti lidé se museli zbláznit. Já na dovolenou nejedu, protože šetřím na energie," říká Topolánek.

Související obsah

Lidé prý čekají od vlády něco, co nemůže splnit. "Ta vláda se tváří, že může. To je její největší chyba. Musíme se podívat na důchodový systém, důchodci jsou jediní, kdo má kryté veškeré inflační nárůsty. A to nevím, jestli je fér. A to jsem tři roky důchodce. Je celá řada kroků, které ta vláda udělat musí, protože když to neudělá, tak se dostane na hranu dluhové brzdy. Budou to jen nepopulární kroky," nastínil expremiér.

Češi by podle něj měli hledat alternativy. "Lidé nemají být blbí, začít normálně kupecky počítat, mají si udělat prognózu. Říct si, že toto je můj příjem, takže asi buď musím vydělávat víc, nebo musím snížit výdaje. Že se někdo pohoršuje nad tím, že má druhou práci, no já mám tři! Když výdaje neumím snížit, tak je jasné, že musím mít vyšší příjmy," naznačuje Topolánek.

Související obsah

​Témata českého předsednictví v Radě Evropské unie jsou po 13 letech podobná. "Za tu dobu jsme se kvůli chybným krokům Evropské unie (speciálně některých států jako třeba Německo) dostali do situace, kdy jsme v daleko horší pozici ve všech třech oblastech, než jsme byli před 13 lety, aniž jsme cokoliv z toho vyřešili," říká Topolánek. Prý ať už se jedná o energetickou či inflační krizi, nebo válku na Ukrajině. 

Podle něj je důležité naše předsednictví zvládnout tak, aby to nebyla velká ostuda pro Česko a aby mezitím česká vláda nepadla. "Také abychom využili role, kdy premiér si vykolíkoval dopředu určitý prostor, kdy je schopen ta naše témata, problémy a bolesti trochu strkat papalášům v Evropě na stůl a trochu propagovat naše zájmy," míní bývalý předseda vlády.

Blíží se také volba prezidenta. "Aby vládních pět stran někoho vygenerovalo, pokládám za nemožné. Nemohou se shodnout. Pokud někoho vygenerují, tak to bude tak akorát kandidát na odstřel, protože podpora ho může na podzim spíš poškodit," uzavírá Topolánek s tím, že by byl rád, aby to byl člověk políbený politikou a zároveň s čistým štítem.

Podívejte se na reportáž z Televizní novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz