Domácí

Kvůli sinicím uhynuly v Dyji desítky tun ryb. Je to katastrofa, říkají rybáři

Desítky tun ryb uhynuly v první polovině týdne v řece Dyji. Příčinou by mělo být přemnožení sinic, které způsobilo nedostatek kyslíku ve vodě. Škody by se podle rybářů mohly vyšplhat do statisíců. Mohou za to i poplatky za likvidaci ryb.

Za smrt desítek tun ryb v řece Dyji mohou sinice. Ty se měly ve vodě přemnožit a během krátké doby vysát z toku kyslík. "Kromě vysokého množství chlorofylu a biomasy bylo ve vodě zjištěno ještě vysoké množství fosforu," řekl ve čtvrtek tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Fosfor je podle Chmelaře hlavní živinou pro sinice, které se do řek nejčastěji dostávají z odpadních vod, a to prostřednictvím čističek. "Ty fosfor špatně čistí z odpadních vod. Proto na to dlouhodobě upozorňujeme. Je potřeba čističky odpadních vod zdokonalovat. Je to problém celé České republiky," dodal mluvčí Povodí Moravy. Zároveň doplnil, že ryby uhynuly i kvůli nízkému průtoku.  

"Když se tohle všechno sečte dohromady, tak tu máme situaci, která vznikla v tuto chvíli v nadjezí Bulhar a níže po toku po Dyji," uzavřel Chmelař. Přesný počet uhynulých ryb se nejspíš nedozvíme. Spoustu jich podle hospodáře Moravského rybářského svazu Jana Grmely odnesl proud.

Související obsah

První úhyn zaznamenali hasiči v Bulharech a také v Břeclavi, kde jen ve středu večer vytáhli z vody přes 250 kilogramů mrtvých ryb.

"Úhyn je to rozsáhlý. V podstatě to poškodilo všechny druhy," přidal Grmela. Škody se mohou vyšplhat do statisíců. "Do škod se počítá škoda na rybách, do toho ještě další doprovodné náklady spojené s likvidací havárie," dodal hospodář.

Prodražit by se měla i likvidace uhynulých ryb. "Náklady na zpracování ryb v kafilerii jsou asi 12 korun za kilogram. Jsou to tuny, takže to budou náklady v řádech vysokých tisíců za zlikvidování uhynulých ryb," dodal.

Zdechliny navíc ucpaly turbínu v nedaleké vodní elektrárně. Ta má podle Grmely systém, který čistí česle. Ty slouží k zachycení plovoucích nečistot. "Přes trubku to teče do kontejneru. Běžně tam teče listí a větve, teď bohužel ryby," uzavřel hospodář Moravského rybářského svazu.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz