Domácí

Opětovné zavedení poplatků u lékaře? Absolutní nesmysl, říká ministerstvo

Opětovné zavedení poplatků u lékaře? Absolutní nesmysl, říká ministerstvo
Poplatky u lékaře - ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Bouři nevole vyvolala slova poslance Jana Skopečka (ODS) o možném opětovném zavedení povinných poplatků ve zdravotnictví, která měl pronést v rozhovoru pro Lidové noviny. Nyní však tvrdí, že šlo o dezinterpretaci jeho vyjádření. Popřel to i mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Poslanec Jan Skopeček by se nebál oprášit vyšší spoluúčast pacientů ve zdravotnictví, napsaly na začátku týdne Lidové noviny s tím, že je ale zároveň proti sektorové dani. O tom, že se zaváděním těchto daní nesouhlasí, psal i na svém facebooku. Ovšem zmínka o případném opětovném zavedení poplatků u lékaře vzbudila na sociálních sítích emoce. "Je to politická sebevražda," reagovala jedna z uživatelek.

Skopeček se ale brání. "To nebylo moje vyjádření, to byl hloupý titulek Lidových novin. V rozhovoru jsem jasně řekl, že poplatky u lékaře už nikdo nezavede. Více soukromých zdrojů, které zdravotnictví bude kvůli stárnutí společnosti potřebovat, vidím ve větší možnosti hradit si nadstandardní péči či služby, umožnit individuální pojistné plány, případně si více připlatit za léky na banální chřipky, aby bylo více peněz na sofistikovanou léčbu. Nic víc o placení ve zdravotnictví v tom rozhovoru nezaznělo," hájí se poslanec ve své reakci.

Související obsah

​Jakékoliv úvahy o znovuzavedení poplatků u lékaře či v lékárnách striktně odmítl i mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. "Mohu to zcela vyvrátit. Je absolutní nesmysl, že bychom chystali něco takového," sdělil webu TN.cz Jakob.

Ekonom Lukáš Kovanda se podle svých slov domnívá, že se koalice mohla zaleknout negativních reakcí veřejnosti na Skopečkovo vyjádření, a nyní proto úvahy o poplatcích odmítá. Sám Kovanda je pro zavedení poplatků. Současný stav financování veřejného zdravotnictví podle něj není udržitelný. Vyšší finanční spoluúčast pacientů, kteří si to mohou dovolit, je prý proto žádoucí.

Související obsah

​Povinné 30korunové poplatky u lékaře a v lékárnách poslanci zrušili na konci září roku 2014. Od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek poplatky zavedl, tak zůstal v platnosti pouze jediný – 90 korun při návštěvě pohotovosti.

Lékaři v Třinci operují pomocí virtuální reality. Jsou jedni z mála na světě (06/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz