Česká Evropa

Budeme řešit drahé léky, slíbil Válek. Představil plán českého předsednictví

Česká vláda se připravuje na své předsednictví v Radě Evropské unie. Součástí otázek, které bude muset řešit, je také oblast zdravotnictví. Priority v pátek představil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) spolu se svým náměstkem Jakubem Dvořáčkem.

Mezi problémy, které bude muset Česko v rámci svého předsednictví v Radě EU řešit, patří i otázky týkající se zdravotnictví. Stát plánuje učinit kroky, které povedou především ke snadnějšímu informování nemocnic. Ve hře je také posílení onkologických projektů a léčby rakoviny.

Program České republiky v pátek představil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. "Budeme řešit otázky jako ukládání a sdílení zdravotnických dat, preventivní onkologické programy a problém drahých léků," oznámil Válek. Zdůraznil také, že tyto kroky budou prospěšné nejen pro Evropskou unii, ale i pro Česko samotné.

Související obsah

​Evropský datový prostor totiž podle Válka potřebuje vylepšit. "Česko je v tomto ohledu v čele Evropy. Pokud pacient absolvuje vyšetření a jde do jiné nemocnice, lékaři nemají problém se k datům z vyšetření dostat. Máme takto propojena všechna zdravotnická zařízení v Česku i na Slovensku," uvedl Válek. Zdůraznil však, že je potřeba tyto systémy perfektně zabezpečit.

Důležitým bodem programu je také dostupnost léků na vzácná onemocnění. "Tyto léky musí být dostupné pro občany všech zemí ve stejnou dobu a za přijatelnou cenu. Musíme mít také dostupné studie o lécích," řekl Válek. Hodlá kvůli tomu otevřít smlouvy s firmami Pfizer a Moderna a vyjednat nové podmínky především v oblasti očkování.

Ministři zemí EU se budou kvůli českým návrhům pro zdravotnictví několikrát scházet. Hlavní je především prosincová konference EPSCO. "Budeme se snažit o koordinaci jednotlivých zařízení v Evropě," sdělil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz