Domácí

Hašení Českého Švýcarska bude extrémně drahé. Prodělá i cestovní ruch

Škody po lesních požárech a náklady na jejich likvidaci se ve většině případů vyšplhají do vysokých částek. Kromě zničených porostů mohou mít požáry dlouhodobý dopad například na cestovní ruch.

S rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku se hasiči nesetkali poprvé. Za posledních 10 let tam hořelo mnohokrát.

"V 90 procentech případů ta zahoření má na svědomí člověk, protože není moc přirozených příčin, proč by mohlo začít hořet spontánně," uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Likvidace velkého požáru může trvat i několik dní. Zásah hasičů je přitom velmi drahou záležitostí. "Když vezmeme v potaz, kolik stojí letová hodina vrtulníku, tak je nám potom jasné, do jakých dimenzí se to hašení může dostat," pokračoval Salov.

Související obsah

Se škodami na porostech si podle odborníků poradí příroda sama. Požáry ale mohou mít dlouhodobý dopad například na cestovní ruch. "Jamile se něco takového stane, lidé tu oblast na nějakou dobu opustí a ten výpadek v tržbách místní podnikatelé jistě poznají," vysvětlil mluvčí Českého Švýcarska.

V posledních letech zasahovali hasiči i v dalších národních parcích na území Česka. Žádný z požárů ale nebyl příliš rozsáhlý.

"Hořelo nám za posledních pět let asi třikrát. Z toho jednou to byl lesní požár, ale na poměrně malé ploše a ty další dva požáry byly louce a vřesovišti," popsala Lenka Reiterová z Národního parku Podyjí.

Související obsah

"Požáry jako takové jsme několik let na území národního parku neřešili, myslím tím takové požáry, jako se teď odehrávají v Českém Švýcarsku. Naši hasiči ročně vyjíždějí k osmi hořením nebo zahořením jednotlivých stromů, nějaké malé skupinky stromů či nějaké suché trávy," řekl mluvčí šumavského národního parku.

Naopak v krkonošském národním parku hořelo v posledních 10 letech celkem 57krát. Celková škoda byla vyčíslena na 55 miliónů korun.

drz, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz