Domácí

Ukrajinským uprchlíkům skončilo pojištění zdarma. Teď ho musejí začít platit

Od pondělí se někteří ukrajinští uprchlíci musí začít hlásit zdravotním pojišťovnám. Končí jim totiž automatický nárok na státní zdravotní pojištění. Teď musejí oznámit, jak si ho budou platit dál. Tato povinnost se netýká zaměstnanců, živnostníků, studentů ani seniorů.

Ukrajinští uprchlíci jsou 150 dní automaticky bráni jako takzvaní státní pojištěnci. Pro některé to 25. červencem končí. Teď mají osm dní na to, aby se nahlásili zdravotním pojišťovnám, buď osobně, nebo on-line formulářem.

"Zaznamenali jsme již jednotky tisíc případů, kdy se k nám občané Ukrajiny nahlásili prostřednictvím webových on-line formulářů v předstihu," uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Jestliže tak neučiní, bude pro ně platit to, co pro ostatní, a sice povinnost hradit minimální zálohy 2 187 korun měsíčně. Jinak budou vedení jako dlužníci, pokud ovšem nezačnou pracovat nebo se nenahlásí na úřadu práce. Týká se to lidí ve věku 18 až 65 let, kterých je podle ministerstva vnitra v Česku skoro 240 tisíc.

Související obsah

"K dnešnímu dni pracuje na území Česka 73 193 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce ve Středočeském kraji, Plzeňském kraji a dále v Praze," vypočítala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

"Co se týká profesí, muži pracují převážně jako montážní dělníci, obsluha strojů nebo pracovníci v kovovýrobě. Co se týká žen, tak ty pracují v zemědělství jako skladnice a opět jako montážní dělnice," řekla Helena Frintová, mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Podle úřadu práce je nejčastější překážkou pro získání práce jazyková bariéra. Evidování mají nárok na lekce češtiny.

Související obsah

Kraje a obce mohou podle ministerstva vnitra využívat dotační programy. Česká republika v souvislosti s válkou na Ukrajině udělila dočasnou ochranu skoro 400 tisíc lidí. Město Plzeň si zažádalo o finanční pomoc od ministerstva vnitra ve výši necelých dvou milionů korun. Hradit by se z nich měly například jazykové kurzy pro děti ukrajinských běženců.

"Jsou ekonomicky mnohdy zajištění. Ta dávka pět tisíc stále funguje, pokud nemají ubytování v nějaké státní instituci, z toho si ty výdaje včetně jízdného platit jistě mohou. Postupně i ta pomoc českého státu bude klesat. To byla pomoc do toho začátku, umožnili jsme prostředí, kde ti lidé jsou schopní sami o sebe pečovat," konstatoval vicepremiér a šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN).

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz