Domácí

Zápach kouře je cítit napříč Českem. Šíří se z Českého Švýcarska. MAPA

Hasiči napříč Českem evidují od úterního rána velký počet hlášení kvůli zápachu kouře. Ten se šíří z Českého Švýcarska, kde jednotky bojují s masivním požárem. Hasiči prosí, aby je lidé kvůli zápachu kouře nevolali, ale vytočili číslo tísňové linky až v případě, že uvidí další známky po tom, že nedaleko hoří, například zahlédnou plameny.

Od neděle bojují hasiči s masivním požárem v národním parku České Švýcarsko. Kvůli silnému větru se však zápach kouře z oblasti šíří. "Se změnou povětrnostních podmínek za frontou se totiž dostává tento kouř velmi daleko," informoval na sociálních sítích Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hasiči tak od úterního rána evidují velký počet hlášení právě o zápachu. Potvrdili však, že se kvůli větru šíří z Děčínska, kde je situace kritická. "Prosíme občany, aby v tomto specifickém případě (pokud nevidíte další příznaky hoření, například plameny) zvážili, zda nám volat na tísňové linky," apelují hasiči na twitteru.

Zápach kouře lidé zaznamenali doslova napříč Českem. Kromě Libereckého a Ústeckého kraje pochází hlášení také z Prahy, Vysočiny, Středočeského, Jihočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Mapa kouře a dýmu:

Zdroj: TN.cz

​​Na TN.cz se obrátili lidé ze Středočeského kraje. Záběry z Kolína poslal pan Arnold, který si nejprve myslel, že hoří i u středočeského města. Pak zjistil, že jde o kouř z Hřenska. Ostatně město na to občany upozornilo i na sociálních sítích a prostřednictvím městského rozhlasu.

"V Kolíně a okolí je kvůli aktuálním povětrnostním a klimatickým podmínkám cítit kouř, který pochází z rozsáhlého lesního požáru v národním parku České Švýcarsko. Informaci potvrdil HZS Středočeského kraje a nám rovněž ředitel Územního odboru Kolín plukovník Dalibor Zeman. Kouř z požáru je nyní nejvíce v oblasti Mladoboleslavska, Kolínska a Nymburska," napsalo na facebooku vedení města Kolín.

Stejná je situace také například v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře, Litomyšli nebo v České Lípě či Litvínově. "V Kutné Hoře je hustá clona nad celým městem. Přejme hasičům mnoho síly při boji s takto rozsáhlým požárem," napsal na facebooku pan Martin.

"Rád bych informoval, že kouř z Hřenska je cítit i vidět až z Benešova u Prahy. Samozřejmě to není tak intenzivní, ale je takový opar a smrad spáleniny. Čím blíže se přesouvám Praze, opar i smrad roste," napsal redakce TN.cz pan Alexander.

"V Litvínově je od druhé hodiny ranní dýmová clona a kouřový smrad. Hasiči jezdili na kontrolu po městě a k lesu. Přeji hodně sil všem zasahujícím hasičům. Je to opravdu velké neřízené peklo," nastínila situace ve městě paní Lucie.

"Zprávy o požáru nejsou tak emotivní, jako když vás v pět ráno vzbudí specifická vůně spáleného dřeva a z okna vidíte Prahu zahalenou kouřem. To vám dojde, že v tom 100 kilometrů vzdáleném národním parku to musí byt masakr!" poznamenal Jindřich.

"Probudila jsem se v půl třetí ráno, kvůli vedru mám otevřená okna, cítila jsem zápach, jako když hoří komín. Vstala jsem a obcházela dům, jestli někde něco nehoří," posteskla si paní Jana z Jablonce nad Nisou.

Lidé by neměli panikařit. Je nutné však omezit větrání. Hasiči doporučují zavřít pořádně okna i dveře. Kouř by neměl být nebezpečný. "Jedná se o hoření lesa. Nejsou tam žádné zplodiny," vysvětlil mluvčí hasičů Tomáš Pořízek.

"Lesní požáry představují zdroj znečištění ovzduší, který do okolí emituje různé znečišťující látky. Jedná se zejména o částice, a to primárně ty menší velikosti, dále například oxid uhelnatý, těkavé organické látky, polycyklické aromatické uhlovodíky či oxidy dusíku," přiblížili meteorologové. 

Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ provedlo výpočet oblasti, ve které lze očekávat zvýšené koncentrace znečišťujících látek v důsledku požáru v Hřensku. 

Předpověď koncentrace prachu pro 26. 7. 2022, 20:00 SEČ:

Koncentrace prachu Zdroj: ČHMÚ

Cítili jste, nebo dokonce viděli kouř? Napište nám, o kterou oblast České republiky se jednalo. Informace můžete zasílat na e-mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebookový profil TN.cz.

Hlášení o ohni v oblasti Hřenska dostali hasiči v neděli krátce před osmou hodinou ráno od německých kolegů, kteří si všimli kouře. Plameny se však zatím stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Požár spolykal už přes 300 hektarů lesa a stále se šíří. "Situace se nevyvíjí dobře," uvedl ředitel správy parku Pavel Benda.

Související obsah

Oheň se navíc už dostal také do těsné blízkosti dvou obcí, odkud hasiči evakuovali stovky lidí. Podrobnější informace o situaci naleznete v tomto článku. Situaci sledujeme on-line.

Plameny v Českém Švýcarsku zachvátili i obec Mezná. Podívejte se na záběry z místa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz