Domácí

Pozor na nebezpečné opalování. Ročně kvůli tomu umírají stovky Čechů

Pozor na nebezpečné opalování. Ročně kvůli tomu umírají stovky Čechů
Opalování Zdroj: Profimedia

Současné horké dny přímo lákají k tomu, lehnout si k vodě a opalovat se. Oblíbená kratochvíle ale s sebou nese riziko, které si řada lidí nepřipouští. Opalování se proto každý rok stane osudným stovkám Čechů. Ochrana před nebezpečím přicházejícím ze sluníčka je přitom jednoduchá. Stačí dodržovat pár zásad.

Opalování patří mezi oblíbené letní aktivity a řada lidí je schopna ležením na sluníčku strávit dlouhé hodiny. Především na dovolené patří válení se na slunci mezi nejoblíbenější činnosti. Kdo nepřijede od moře pořádně opálený, jako by vůbec nikde nebyl.

Stále více odborníků ale upozorňuje na velké riziko, které s sebou opalování přináší. Tím je rakovina kůže. Zhoubný melanom je sedmým nejčastěji se vyskytujícím nádorem v Česku a každý rok u nás na zhoubný melanom kůže zemře 340 až 400 lidí. Častěji jsou oběťmi muži. "Ačkoli se melanom objevuje více u žen než u mužů, tak muži na něj častěji umírají. Sebediagnostice totiž věnují mnohem méně pozornosti a méně si všímají varovných změn na pokožce," upozorňuje ministerstvo zdravotnictví. 

Související obsah

​Počet pacientů s tímto onemocněním v Česku trvale narůstá. Za posledních 30 let stoupl podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) počet nově zjištěných případů maligního melanomu přibližně čtyřikrát. Tento vzestup podle ústavu souvisí zejména se změnou životního stylu. A pravděpodobně také s úbytkem ochranné ozonové vrstvy v atmosféře.

"Nárůst počtu nových případů pozorujeme i v mladších populačních skupinách do 55 let věku. Vezmeme-li v úvahu období mezi lety 2000 a 2008, pak incidence, tedy počet nových případů melanomu, stoupla u žen do 55 let o 22 % a u mužů o 40 %. Úmrtnost na toto onemocnění v uvedeném období u žen zpočátku klesala, avšak od roku 2007 opět vzrostla na úroveň přelomu tisíciletí," uvedl SZÚ. Naopak pozitivním trendem je fakt, že u vysokého podílu případů se na onemocnění přijde v časném stadiu.

Ochrana je snadná

Za vznikem zhoubného melanomu může stát hned několik faktorů. "Nejznámější je samozřejmě opalování bez dostatečné ochrany. Stačí se třikrát za život spálit. A riziko melanomu se hned znásobí. Více ohroženi jsou lidé se světlým fototypem, s množstvím mateřských znamének nebo ti, v jejichž rodině se už rakovina kůže vyskytla," varuje ministerstvo.

Doporučuje proto několik základních rad, jak se chránit. Mezi ty hlavní patří vyhnout se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, vyhledávat stín, krýt se před slunečním zářením oděvem, nosit sluneční brýle, chránit se proti slunci i ve vodě a při pobytu na horách používat přípravky s vyšším ochranným faktorem. Děti do jednoho roku by pak rodiče neměli vystavovat slunečnímu záření vůbec.

Češi při opalování dělají jednu velkou chybu. Podívejte se na reportáž z roku 2020:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz