Zahraničí

Brutální ultimátum pro Západ. Kadyrov hrozí tím, čeho se všichni obávali

Brutální ultimátum pro Západ. Kadyrov hrozí tím, čeho se všichni obávali
Ramzan Kadyrov Zdroj: Profimedia

Zima bude krutá, vzkazuje na Západ jeden z vlivných ruských vojevůdců Ramzan Kadyrov. Prezident autonomního Čečenska, kterému Vladimir Putin toleruje kontroverzní výroky výměnou za jeho zabijácká komanda, dal Evropanům ultimátum. Zahřát se a svobodně nadechnout prý budou moct pouze pod jednou podmínkou.

Elitní zabijáci Ramzana Kadyrova, blízkého spojence Vladimira Putina, se do války proti Ukrajině nejintenzivněji zapojovali v prvních měsících. Oporou ruským vojskům ale mají být i teď. Čečenský vůdce po delší době pohrozil Západu, který sice do konfliktu nevstoupil přímo, Kyjev ale podporuje finančně i technologicky.

Z rukávu vytáhl eso, z nějž má Evropa strach už několik měsíců, upozornil portál Mirror. "Rusko nejspíš tuhle zimu nebude schopné všechny zahřát prostřednictvím svého plynu včas. Tedy abych to upřesnil, schopné toho bude. Ale my to nebudeme chtít udělat," prohlásil.

Evropská unie se na možnost, že Moskva vypne plynové kohouty, připravuje už delší dobu. Česko má podle premiéra Petra Fialy (ODS) zásobníky plné z 80 procent. "Evropanům řekli, že za zdražování pohonných hmot nebo jídla může Rusko, a to navzdory tomu, že i ten největší hlupák prokoukne, že tyto země své zásoby vyčerpaly ve prospěch Ukrajiny," pokračoval Kadyrov.

Související obsah

Podle něj se Evropa neobejde bez změn v nejvyšších politických patrech. "Evropané se znovu svobodně nadechnou jedině tehdy, když do zimy stihnou vyměnit své lídry," tvrdí čečenský prezident.

Po spuštění invaze na Ukrajinu uvalil Západ na Rusko sankce, které ho ekonomicky i politicky izolují. Potenciální zastavení dodávek plynu nebo ropy patří k jedněm z mála možností, jak na ně může Kreml reagovat. Ve snaze najít nové spojence tento týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov objíždí africké státy, jejichž čelné představitele se snaží přesvědčit o výjimečnosti Ruska a "západní temnotě", připomněl The Jerusalem Post.

Ukrajina je uzavřená záležitost, řekl Kadyrov. Teď by chtěl útok na Polsko (05/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz