Zahraničí

Kam až chce Putin dojít: Ukázali mapu, jak hodlá změnit hranice v Evropě

Kam až chce Putin dojít: Ukázali mapu, jak hodlá změnit hranice v Evropě
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin možná bude chtít získat mnohem rozsáhlejší území než jen východ Ukrajiny. Zuby si brousí i na jiné země střední a východní Evropy, domnívá se expert na geostrategii Peter Zeihan. Dokonce existuje mapa, která ukazuje, kam až by ruská vojska mohla mít tendence dojít.

Rusko bude chtít po Ukrajině ovládnout i Bělorusko, které je už teď jeho vazalským státem, ale také Estonsko, Litvu, Lotyšsko, východ Polska a Rumunska, Moldavsko a celý Kavkaz. Moskva má takové plány rozpracované velmi dlouho, uvádí ve své analýze uznávaný geostratég Peter Zeihan.

Vladimir Putin se při ospravedlňování útoku na Ukrajinu zaklíná potenciálním ohrožením své země ze strany údajných neonacistů, kteří podle něj v Kyjevě vládnou. Kreml rovněž volá po rozsáhlé reformě bezpečnostního systému v Evropě, jež by Rusku zaručil větší váhu. Vadí mu, že se Severoatlantická aliance (NATO) od 90. let rozrostla o někdejší sovětské satelity.

"Rusové deeskalaci konfliktu na Ukrajině podmiňují jakýmsi svým právem na překopání bezpečnostní politiky od základů nejenom na Ukrajině, ale i v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Maďarsku, Česku, Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku, Chorvatsku, Albánii, Turecku a Německu," popsal Zeihan s tím, že Moskva by v ideálním případě ráda viděla vystoupení těchto zemí z NATO.

Než neúspěch radši konec

Západ ale nic takového nehodlá připustit a naplno se vrátil k původní podstatě aliance, jíž je kolektivní obrana před společným nepřítelem. Rusko se vlivem západních sankcí ocitlo v mezinárodní ekonomické i politické izolaci.

Související obsah

Jenomže ani to nemusí podle Zeihana odradit Putina od pokusu podmanit si další evropské národy. "Jak říkala Kateřina Veliká, Rusko se buď může rozšiřovat, anebo zaniknout," konstatoval geostratég. Moskva však zatím nevítězí ani na Ukrajině, její ozbrojené síly ruským vojskům vytrvale vzdorují.

Jak podotkl portál Visegrád 24, za znepokojivými plány šéfa Kremlu nemusejí být ani tak mocenské ambice, jako nutnost zvrátit vymírání populace. "Obnovení nárazníkového pásma (z dob Sovětského svazu, pozn. red.) by pak bylo bonusem," uzavřel Zeihan. Vymezily by ho řeka Visla, Karpaty a Besarábie, historické území na jihu Moldavska.

Opuchlý Putin na schůzce vypadal vyčerpaně. Sotva zůstal vzhůru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz