Domácí

Zrádné požáry: Šíří se i pod zemí, hořet pak začne klidně o desítky metrů dál

Lesní požáry jsou velmi nevyzpytatelné. Plameny totiž postupují i skrytě pod zemí po kořenech a mohou se nečekaně objevit na jiném místě i desítky metrů daleko. K hašení je navíc potřeba extrémní množství vody.

Přijde léto a hasiči vědí, že se nadřou. Les hasí klidně i přivázaní na lanech.

Na povrchu se plameny obvykle daří krotit rychle, ale to ještě vůbec neznamená, že je po požáru. "Může se to dostávat až do půlmetrové hloubky," upozornil profesionální hasič z Pardubic Luboš Bartoníček.

Hoří totiž kořeny a pod nohama je skutečně dost dřeva. "Objem kořenového systému stromu odpovídá u většiny druhů nadzemní části stromu," vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Zatímco tedy plameny nejsou vidět, termokamera může dál ukazovat sálavá ohniska.

V českém lese je aktuálně deseticentimetrová vyschlá vrstva listí a pod ní dvaceticentimetrová hrabanka (zemina vzniklá rozkladem jehličí). Také úplně suchá. Hasí se speciálním fíglem. Proud hadice musí půdu rozrývat, jako by ji oral. Je to extrémně fyzicky náročné, každý hasič s sebou táhne až 15 kilogramů techniky.

Související obsah

​Na 25 metrů čtverečních je potřeba až dva tisíce litrů vody. Skoro polovinu všech stromů v českých lesích tvoří smrky a jejich kořeny se táhnou, bohužel pro hasiče, těsně pod povrchem. "Délka smrkových kořenů dosahuje pěti metrů," upozornila Jouklová.

Oheň se šíří i myšími dírami, které se chovají jako komín. Zaleze do nich a cestou ho přiživují pavučiny a šišky. Existují případy, kdy se na povrch znovu dostal až po 50 metrech. "Je velmi obtížné odhadnout, kde se znovu i po několika dnech vynoří," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Může se tak stát, že plameny mají hasiči najednou v zádech. A pak hrozí, že se proti nim otočí vítr. Přesně tohle se stalo před lety u Semína na Pardubicku. Bylo to při požáru pole, hasiči se několikrát během hodiny museli přesouvat. A tak se oheň vůbec nedařilo zkrotit.

V českých lesích bylo jen letos 174 požárů, ve většině případů za ně mohla lidská nedbalost.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz