Česká Evropa

Zchudnutí se obává celá Evropa. Ekonomická nálada lidí letí strmě dolů

Že nevyjdou s penězi, se neobávají jen lidé v českých domácnostech, ale po celé Evropské unii. Dokazuje to pokles takzvané ekonomické nálady v celé Unii a znamená to, že lidé budou méně ochotní utrácet peníze, které pak budou chybět v oběhu. Podle ekonomů je to hlavně kvůli rostoucím cenám energií a potravin, ale také kvůli válce na Ukrajině.

Nejnižší za rok a půl. Taková je podle Evropské komise důvěra v ekonomiku v zemích sedmadvacítky.

"Šance, že se překlopíme do recese, se zvyšují. Lidé se stále více obávají, že můžou přijít o práci. Všichni víme, že situace je špatná, ale domácnosti ukazují, že může být ještě horší, než se čekalo," uvedl ekonom Dominik Stroukal.

Ekonomická nálada předpovídá, jak moc jsou domácnosti ochotny utrácet a jak si myslí, že se jim bude v budoucnu ekonomicky dařit. Tak vysoký pokles je většinou pro ekonomiku špatná zpráva, protože lidé mají tím pádem tendenci méně utrácet. Letos je ale prý situace nestandardní a odhadovat chování lze jen velmi těžko.

Související obsah

Někteří ekonomové naopak očekávají, že lidé budou utrácet více. "Ten strach, který v současné době lidé ukazují, může naopak vést k tomu, že ze strachu začnou nakupovat trochu více. Často ten strach z inflace vede k rychlejším nákupům," řekl jeden z nich Petr Bartoň.

Na rekordní minimum klesla nálada například v Německu. Velmi podobně je na tom i Slovensko nebo Česko.

Podle ekonomů unijní domácnosti nevidí stav svých úspor dvakrát růžové, důvodem je hlavně vysoká inflace a s ní spojené rostoucí ceny napříč odvětvími.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz