Zahraničí

Čína dává od Ruska ruce pryč. Nepochopili jste nás, vzkazuje Západu

Čína dává od Ruska ruce pryč. Nepochopili jste nás, vzkazuje Západu
Čínský prezident Si Ťin-pching a šéf Kremlu Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Peking řadí ve vztazích s Moskvou zpátečku. Spojenectví, které země ohlásily při zimních olympijských hrách v únoru těsně před invazí na Ukrajinu, Západ jen špatně pochopil. Ve čtvrtek to řekl čínský velvyslanec ve Spojených státech Čchin Kang s tím, že Čína si nepřeje konfrontaci se západními státy.

Čína bere zpátky únorové vyhlášení spojenectví s Ruskem, které nemělo mít "žádné limity". Podle čínského velvyslance v USA se jedná o nedorozumění, informoval portál Politico. Západ si prý tehdejší slova špatně vyložil.

Peking a Moskva se krátce před ruským napadením Ukrajiny kromě jiného společně vymezily proti rozšíření Severoatlantické aliance (NATO). "Jedná se o nepochopení čínsko-ruských vztahů. Čínsko-ruské vztahy nepředstavují spojenectví," uvedl Čchin Kang.

Čína si podle velvyslance, který ve Washingtonu působí od loňského roku, nepřeje "konfrontaci" se Západem. Připustil však, že zemi s Moskvou pojí odmítání "studenoválečné mentality". Ze lpění na geopolitických principech z dob studené války osočuje čínská diplomacie Spojené státy pravidelně, západní obavy z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti a Hongkongu pokládá za "lži" a "zlomyslné útoky".

Související obsah

V souladu s vládní rétorikou Kang nemluvil o dění na Ukrajině jako o invazi nebo válce, ale "krizi". Kreml zase používá termín "speciální vojenská operace". 

Čínský ministr zahraničí Wang I už v pondělí uvedl, že jeho země bude v rusko-ukrajinském konfliktu usilovat o uzavření míru. "Naše země nepatří ke státům zapojeným do krizové situace na Ukrajině, ale nehodláme jen sedět a pasivně pozorovat, co se tam děje," řekl podle agentury TASS.

Turecký prezident veřejně ponížil Putina. Výraz šéfa Kremlu mluví za vše:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz