Domácí

Median: Volby by teď vyhrálo ANO. Sněmovnu by opustilo hnutí STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by v současnosti podle průzkumu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29 procent. Na druhém místě by skončila ODS s 16,1 procenta, následovala by ji SPD, která by získala 12,5 procenta. Z vládní koalice by se do Sněmovny nedostaly KDU-ČSL a hnutí STAN.

Podle červnového volebního modelu agentury Median, který nezahrnuje předvolební koalice, by se do Sněmovny dostalo šest politických hnutí a stran. Nejvyšší voličské preference si i nadále drží hnutí ANO (29 procent), následuje ODS (16,1 procenta) a SPD (12,5 procenta).

"Volební potenciál i jádro hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu posílily. Nárůst preferencí zaznamenala také Česká pirátská strana. Mírný nárůst zaznamenalo i hnutí SPD," uvedl Median.

Související obsah

​​Do Poslanecké sněmovny by se v červnu už naopak nedostalo hnutí STAN, které zaznamenalo výrazný propad. Dostalo by pouze 4,8 procenta. KDU-ČSL potvrdila trend z předchozího průzkumu a se ziskem 4,6 procenta by se do Sněmovny také nedostala. Mírný pokles se týká i ODS (16,1 procenta), zároveň však u ní došlo k drobnému nárůstu volebního jádra.

Oproti volbám v říjnu 2021 by se do poslaneckých lavic vrátila ČSSD, ta by získala 5,6 procenta.

Související obsah

​​Výzkum agentura realizovala od 20. května do 4. července kombinací osobního dotazování v domácnostech s on-line dotazováním. Zúčastnilo se ho 1 006 dospělých respondentů.

Sněmovní volební model - červen 2022 | Zdroj: MEDIAN
TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz